Żeby nie trzymać państwa w napięciu zbyt długo; sprawa dotyczy Joanny Agatowskiej i opłat za przedszkola. W artykule, który opublikowaliśmy 27 września przedstawiliśmy wyniki kontroli jaką przeprowadził Wojewoda Zachodniopomorski. Informacje ukazały się na oficjalnej stronie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Trudno nam podważać wiarygodność takiego źródła. Tę wiarygodność podważył jednak rzecznik prezydenta Świnoujścia. Oto pełna treść oświadczenia, którą otrzymaliśmy po ukazaniu się na stronie iswinoujscie.pl artykułu pt. „Wojewoda sprawdził opłaty w przedszkolach”.
----------------------------------------------------------------------
Rzecznik prostuje:
W niektórych lokalnych mediach ukazała się nieprawdziwa informacja dotycząca wzrostu opłat za opiekę przedszkolną w Świnoujściu. Autorzy artykułów opierali się na danych przedstawionych na stronach internetowych Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, według których opłaty za opiekę przedszkolną w Świnoujściu, przy założeniu 9 godzinnego, dziennego pobytu dzieci w placówce, w okresie 21 dni w miesiącu, wzrosły o 20,4 %.
Jest to ewidentna nieprawda, która wzbudziła wśród mieszkańców Świnoujścia ogromne i niepotrzebne emocje. Błąd w przedstawionych w raporcie danych powstał prawdopodobnie w wyniku niefrasobliwości służb Pana Wojewody.
W Świnoujściu, przy tych założeniach, stawki opłat w roku 2011, za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez Gminę - Miasto Świnoujście oraz wyżywienie, w porównaniu do roku 2010, nie wzrosły - jak wykazuje to Urząd Wojewódzki – lecz zmalały z kwoty 317,65 złotych do kwoty 316,05 złotych - czyli o 0,5 %.
Zgodnie z obowiązującą do sierpnia 2010 roku uchwałą nr LVI/350/2001 Rady Miasta Świnoujście z dnia 18 października 2001 roku w sprawie opłat za świadczenia przedszkoli publicznych prowadzonych przez Miasto Świnoujście, opłata miesięczna za pobyt dziecka, nie korzystającego z żadnych zniżek w przedszkolu, stanowiła kwotę 168 złotych ( § 1, ust. 1 pkt 3 uchwały). Opłata ta, zgodnie z zapisem zawartym w § 4 ust. 1 cytowanej uchwały, ulegała podwyższeniu z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych, w okresie pierwszych trzech kwartałów roku poprzedniego. Na podstawie wskazanego wyżej zapisu, wysokość tych opłat była waloryzowana z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, by od 1 stycznia 2010 roku osiągnąć kwotę 215,80 złotych.
Podobnie jak wyżej, wzrost dotyczył także stawki opłat za wyżywienie, która od 1 stycznia 2010 roku jest ustalona w wysokości 4,85 złotych dziennie, co przy 21 dniach korzystania dziecka z wyżywienia stanowi kwotę 101,85 złotych. Reasumując więc: opłata za 21 dni świadczeń wraz wyżywieniem, w okresie od 1 stycznia 2010 roku do 6 sierpnia 2010 roku wynosiła 317,65 złotych; obecnie za takie same świadczenia, w tym samym czasie, rodzice od października 2010 roku wnoszą opłatę w wysokości 316,05 zł.