iswinoujscie.pl • Czwartek [15.09.2011, 07:30:19] • Świnoujście

Chrzest jachtu Radosława Kowalczyka z YACHT KLUBU POLSKI ŚWINOUJŚCIE

Chrzest jachtu Radosława Kowalczyka z YACHT KLUBU POLSKI ŚWINOUJŚCIE

fot. YACHT KLUB POLSKI ŚWINOUJŚCIE

„Pływaj długo i szczęśliwie ku chwale bandery Yacht Klubu Polski . Nadaję Ci imię CALBUD” wypowiedziała tradycyjną formułę Anna Węgrzyniak z firmy Calbud, która jest głównym sponsorem rejsu Radka Kowalczyka. Po chwili butelka szampana rozbiła się tuż przy burcie jachtu, którym popłynie żeglarz YACHT KLUBU POLSKI ŚWINOUJŚCIE.

W piątek (9 września), w przeddzień wyjazdu do Francji, na parkingu przed siedzibą Przedsiębiorstwa Budowlanego CALBUD Sp. z o.o. w Szczecinie, głównego sponsora projektu pn. "CALBUD team - Mini Transat 2011", odbyła się ceremonia chrztu jachtu, na którym, żeglarz YACHT KLUBU POLSKI ŚWINOUJŚCIE, Radosław Kowalczyk weźmie udział w atlantyckich regatach Mini Transat 2011.

Regaty Mini Transat odbywają się cyklicznie - co dwa lata - od 1977 roku. To najbardziej prestiżowe, transatlantyckie zawody żeglarzy samotników, którzy startują w nich na najmniejszych jednostkach oceanicznych świata - jednokadłubowych jachtach o długości 6,5 m. Jednostki biorące udział w regatach, mimo niewielkich rozmiarów, są porównywane do bolidów Formuły 1. Do ich budowy wykorzystuje się bowiem najnowsze zdobycze technologii oraz najnowocześniejsze, a przede wszystkim najlżejsze dostępne komponenty. Niewielka waga w połączeniu z bardzo dużą powierzchnią żagli oraz idealnym wyważeniem czynią z jednostki napędzany siłą wiatru bolid.

Chrzest jachtu Radosława Kowalczyka z YACHT KLUBU POLSKI ŚWINOUJŚCIE

fot. YACHT KLUB POLSKI ŚWINOUJŚCIE

W eliminacjach do tegorocznej edycji regat wzięło udział ok. 400 żeglarzy z całego świata. Przez sito kwalifikacji przebrnęło 80 z nich, a wśród nich jedyny Polak - Radek Kowalczyk. 25 września wszyscy staną obok siebie na starcie we francuskim La Rochelle, by wyruszyć do morderczego wyścigu, którzy zakończy się w brazylijskim mieście Salvador de Bahia.

Żeglarz twierdzi, że czuje się przygotowany do regat, ale od razu zaznacza, że boi się: "To nie wstyd się do tego przyznawać. Trzeba będzie dobrze rozłożyć siły. I sen. Trenowałem już tak, że nie spałem trzy dni, mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby, ale w czasie sztormu to też niestety niewykluczone".

"Porównuję go do Syzyfa, bo musi teraz pchać ten kamień, który sobie sam przygotował" - mówił podczas piątkowej ceremonii Edward Osina, prezes P.B. Calbud Sp. z o.o. Na pytanie, dlaczego zdecydował się promować Radka Kowalczyka odpowiedział - "W biznesie nie wszystko musi się opłacać, choć oczywiście to dla nas będzie duża kampania marketingowa. Ale chodzi bardziej o to, że my utożsamiamy się z Radkiem Kowalczykiem. Podobnie jak on, my też 20 lat temu zaczynaliśmy wszystko od początku, bez akcji, giełdy, powoli dochodząc do obecnej pozycji w biznesie".

Obecny na chrzcie jachtu Prezydent Szczecina Piotr Krzystek dodał: "To dobry przykład dla innych przedsiębiorców, że warto inwestować w wizerunek miasta także od strony wody. Ten start to już sukces samego Radosława Kowalczyka i tych wszystkich, którzy wspierają żeglarstwo. Takich przykładów potrzebujemy".

Radosław Kowalczyk otrzymał z rąk Komandora Zarządu Głównego Janusza Tabera Patent Flagowy upoważniający go do podnoszenia prestiżowej bandery YKP na swojej jednostce.

„Spełniają się moje marzenia. Do tego rejsu przygotowywałem się tak naprawdę przez sześć lat. Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że wezmę udział w regatach Mini Transat” – na zakończenie ceremonii powiedział Radek Kowalczyk.

Jacht poświęcił ks. prałat Aleksander Ziejewski, a matką chrzestną jednostki, której nadano imię s/y Calbud, została Anna Węgrzyniak - pierwsza księgowa firmy Calbud, a obecnie Członek Zarządu spółki.

Na uroczystości zebrała się licznie przy burcie jego jachtu rodzina, przyjaciele, dziennikarze, sponsorzy i żeglarze by uczestniczyć w uroczystości podniesienia bandery i chrztu jachtu, i złożyć Radkowi życzenia przed jego wielkim rejsem.

Radek Kowalczyk z YACHT KLUBU POLSKI ŚWINOUJŚCIE będzie trzecim w historii Polakiem, który po Kubie Jaworskim (1978) i Jarosławie Kaczorowskim (2007) rozpocznie samotne zmagania z oceanem i przeciwnikami na trasie prestiżowych transatlantyckich regat samotników MINITRANSAT.

Chrzest jachtu Radosława Kowalczyka z YACHT KLUBU POLSKI ŚWINOUJŚCIE

fot. YACHT KLUB POLSKI ŚWINOUJŚCIE


YACHT KLUB POLSKI został założony w roku 1924 i jest tym samym jednym z najstarszych klubów żeglarskich. Liczy ponad 1.500 członków z ponad 600 jachtami oraz własnymi przystaniami, co czyni go największym klubem żeglarskim w kraju. Klub działa w 23 miastach (w tym 4 poza granicami Polski – San Francisco, Berlin, Brema, Londyn). Jego członkowie zajmują czołowe miejsca w prestiżowych regatach a także są organizatorami wielu z nich.

Radosław Kowalczyk urodził się w 1975 roku. Ukończył Politechnikę Szczecińską oraz Wyższą Szkołę Zarządzania w Szczecinie. Jest inżynierem i menedżerem ds. rozwoju biznesu oraz poprawy funkcjonowania firm i organizacji.

więcej informacji, relacje oraz możliwość śledzenia "na żywo" walki Radka na stronie internetowej:http://calbudteam.com.pl
oraz na Facebooku: Yacht Klub Polski Świnoujście

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/19500/