iswinoujscie.pl • Piątek [09.09.2011, 10:34:29] • Świnoujście

Rada Miasta przyjęła lokalizacje dla sklepów wielkopowierzchniowych. Zobacz film!

Rada Miasta przyjęła lokalizacje dla sklepów wielkopowierzchniowych. Zobacz film!

Zamkną się małe sklepy osiedlowe ale otworzą się też nowe miejsca pracy w sklepach wielkopowierzchniowych.( fot. Sławomir Ryfczyński )

Obszar pomiędzy ulicami Kościuszki, Kołłątaja oraz Matejki, teren byłego autodromu przy ul. Bałtyckiej oraz ten zajmowany dziś przez „Komfort” przy ul. Dąbrowskiego. W tych trzech miejscach możliwe jest wybudowanie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Radni przed głosowaniem otrzymali jednak także inne dane. Powstanie nowych centrów handlu doprowadzi do upadku około 100 drobnych punktów handlowych. Upadkiem zagrożone są przede wszystkim małe biznesy rodzinne, w których z niewielkiego sklepu utrzymuje się często kilkuosobowa rodzina. Rada Miasta przyjęła w czwartek uchwałę zatwierdzającą zamiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Świnoujście.

Dyskusja na temat czy i gdzie dopuścić do budowy wielkopowierzchniowych sklepów toczyła się w Świnoujściu już od dwóch dziesięcioleci. Projekt, który zakładał możliwość budowy placówek handlowych o ponadprzeciętnej powierzchni powstał już w początku lat 90-tych XX wieku. Od tego czasu odbyło się wiele, często gorących spotkań, dyskusji, seminariów. Zdaniem części Rady – kolejna byłaby tylko stratą czasu.



W głosowaniu projekt poparło 12 radnych, jeden był przeciwny, 4 wstrzymało się od głosu. Swój sprzeciw od początku dyskusji zapowiedziała Ewa Żmuda-Trzebiatowska. Jej zdaniem, choć konsultacje społeczne odbywały się już od początku 1999 roku to władze powinny raz jeszcze spytać mieszkańców o zdanie tuż przed samym podjęciem uchwały.

Zastępca prezydenta przypomniała z kolei, że w ankiecie przeprowadzonej na zlecenie miasta niemal 65% mieszkańców opowiedziało się by nie ograniczać budowy wielkopowierzchniowych sklepów w mieście. Odpowiadający na ankiety przed kilku laty nie mieli jednak dostępu do wyników badań rynkowych jakie trafiły dziś do radnych. Wynika z nich, że w trzech lokalizacjach przewidzianych pod wielkopowierzchniowy handel, po powstaniu takich centrów około 100 sklepów osiedlowych działających obecnie zagrożone są upadkiem. Przy lokalizacji Matejki, Kołłątaja zamkną 62 sklepy osiedlowe, a przy ulicy Dąbrowskiego 38 sklepów. Szacowana ilość nowych nie zrekompensuje tej straty. Nie ma też gwarancji, że wszystkie osoby, które stracą pracę po zamknięciu małych sklepów znajdą ją w nowopowstałych kompleksach handlowych. Ale urzędnicy mówią że też są i plusy bo powstaną dodatkowe miejsce zatrudnienia.

Rada Miasta przyjęła lokalizacje dla sklepów wielkopowierzchniowych. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Zwolennicy powstania dużego i taniego sklepu, którejś z sieci handlowych sądzą być może naiwnie, że zaraz po głosowaniu pojawią się w Świnoujściu ekipy budowlane jakiegoś „Reala”, czy podobnego potentata. Niestety. Ich także czeka rozczarowanie. Przyjęcie uchwały nie jest równoznaczne z powstaniem wkrótce jakiegoś hipermarketu. Po pierwsze – sklepy tego typu wymagają znacznie większej aniżeli oferowana obecnie przez Świnoujście powierzchnia pod tego typu działalność. Po drugie, żadna duża sieć handlowa nie jest obecnie zainteresowana wybudowaniem takiego sklepu nad Świną. Tymczasem w czasie czwartkowej sesji prezydent zapowiedział, że już w przyszłym roku chce przystąpić do pracy nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/19436/