iswinoujscie.pl • Czwartek [25.08.2011, 01:52:18] • Świnoujście

Zabłockiemu spodobało się Na Wyspie

Zabłockiemu spodobało się Na Wyspie

fot. Sławomir Ryfczyński

Znany poeta Michał Zabłocki przyjechał na” Famę” by wspólnie z fotografem Tomkiem Sikorą realizować projekt artystyczny pt. „Foto Baje”. Już za kilka dni wielki finał tych działań. Na tekstach Zabłockiego osnuty został również scenariusz tegorocznego koncertu finałowego. Mimo nawału pracy ten wybitny krakowski twórca znalazł czas na specjalne spotkanie autorskie, które połączył z promocją twórczości świnoujskich literatów zrzeszonych w Klubie Literackim „Na Wyspie’. Wieczór z poezją odbył się ogródku „Centrali” 24 sierpnia.

Zainteresowanym poezją, Zabłockiego przedstawiać nie trzeba. Bohater wieczoru o sobie mówił niewiele. Przedstawił za to jeden z utworów, który powstał w ramach famowskiego projektu. Świnoujścianie, którzy zechcieli skorzystać z okazji mieli natomiast szansę przedstawić się i oprócz kilku zdań na swój temat –przeczytać także swoje wybrane wiersze. W dyskusji jaka potem się wywiązała wzięli udział nie tylko główni bohaterowie spotkania ale także publiczność.
Słuchacze mieli szanse przekonać się jak różna może być poezja i poetyckie widzenie świata. Nie zabrakło poważnych „natchnionych liryków” i dowcipnych, nawet frywolnych rymowanek. A przy okazji dyskusji nt. poezji wywiązała się polemika dotycząca „Famy” – jej roli i kondycji.

Zabłockiemu spodobało się Na Wyspie

fot. Adam Strukowicz

Michał Zabłocki zabierze ze sobą do Krakowa pamiątkę od wyspiarskich literatów; tomik wierszy z autografami członków klubu. My zaś przypomnijmy, że do końca Famy będzie jeszcze kilka okazji zetknięcia z twórczością Michała Zabłockiego. Do najważniejszych należeć będą finał akcji „Foto-baje” (hala basenu północnego – piątek godz.22.00) oraz koncert finałowy Famy pt. „Warjutkowo” (amfiteatr-sobota godz. 20.00)

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/19278/