Bezpośrednim tematem spotkania było omówienie porozumienia na rzecz budowy stałego połączenia drogowego pomiędzy wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu, które zawarte zostało 3 sierpnia w Warszawie. Stronami podpisanego porozumienia byli Minister Transportu – Jerzy Polaczek, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – Zbigniew Kotlarek oraz prezydent Świnoujścia – Janusz Żmurkiwiecz.
- Podpisany przeze mnie dokument jest porozumieniem określającym zasady dotyczące współpracy przy realizacji planowanej inwestycji. Sprawą z mojego punktu widzenia najważniejszą jest przeforsowanie treści preambuły, która w stanie obecnym mówi o tym, że projekt będzie finansowany nie tylko z funduszy unijnych, ale także ze środków budżetu państwa. Taka deklaracja ze strony przedstawiciela rządu jest niezwykle ważna i przynosi istotne korzyści dla miasta – mówił prezydent Żmurkiewicz.
Czego zatem podjął się Minister Transportu, a co przydzielone zostało miastu? Minister Transportu zagwarantował wspieranie działania o umieszczenie projektu w ustawie budżetowej na rok 2008 i latach późniejszych oraz współfinansowanie go ze środków budżetu UE na lata 2007 – 2013. Oprócz tego ma także popierać wnioski inwestora projektu o przyznanie środków na jego realizację oraz wskazać swojego przedstawiciela do zespołu koordynującego realizację całego przedsięwzięcia. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zobowiązał się do pełnienia roli inwestora projektu, opracowania wymaganej dokumentacji, składania wniosków o przyznanie środków potrzebnych na realizację oraz przeprowadzenie procesu budowlanego. Prezydent Świnoujścia, poza wspieraniem pozostałych organów, ma wskazać swoich przedstawicieli do zespołu koordynującego oraz komisji, a także zapewnić udział zarządców infrastruktury miejskiej na różnych etapach prac. Do niego też będzie należało przejęcie obiektu oraz finansowanie użytkowania przez cały okres eksploatacji.
- Chcieliśmy uzyskać jeszcze zapis mówiący o tym, że po realizacji inwestycji eksploatacja obiektu będzie także obciążała budżet państwa. Niestety, na tym etapie negocjacji nie było to możliwe. Najważniejsze, że korzystanie z obiektu będzie tak dla mieszkańców, jak i dla gości bezpłatne. Co do kwestii przeprawy promowej w Karsiborzu – celowo nie poruszałem tego problemu w czasie negocjacji, sądzę jednak, że jej dalsze funkcjonowanie po odebraniu obiektu będzie bezcelowe. Nie wyobrażam sobie natomiast likwidacji przeprawy promowej w centrum.- kontynuował prezydent.
Na konferencji prasowej poruszono także kwestię gruntów przewidzianych pod inwestycję. Według naczelnik Wydziału Inżyniera Miasta – Barbary Michalskiej – wymienione grunty są własnością gminy oraz skarbu państwa i z chwilą uprawomocnienia się decyzji o budowie obiektu przechodzą automatycznie w ręce miasta. Co ciekawe, w porozumieniu podpisanym przez prezydenta nie ma jakiejkolwiek wzmianki o tym, że formą połączenia będzie właśnie tunel. – Analizy środowiskowe, gruntowe oraz technologiczne wskazują jednak, że w obrębie planowanej inwestycji najbardziej korzystne będzie wybudowanie tunelu. – dodaje pani naczelnik.
- Stoimy przed wielką szansą, mamy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. – podsumował konferencję prezydent miasta.