iswinoujscie.pl • Środa [24.08.2011, 08:30:53] • Świnoujście

Warto być dzisiaj w Centrali!

Warto być dzisiaj w Centrali!

fot. Paweł Chara

Takiej wystawy jeszcze w Świnoujściu nie było! - tak o wydarzeniu opowiada Darek Ryżczak, właściciel - możemy śmiało powiedzieć - najbardziej kulturalnego miejsca w Świnoujściu - Centrali. A chodzi o wystawę fotografii Pawła Chary "Magia Przyrody" i "W Krainie Mao". Na wernisaż zapraszamy dzisiaj na godzinę 19.00. O zdjęciach pana Pawła mówi się, że są znakomite i niepowtarzalne. Na wystawie będzie obecny najwybitniejszy polski fotograf Tomasz Sikora.

Przeczytajcie tekst Elizy Chojnackiej o twórczości autora, jego inspiracjach i podróżach.

Warto być dzisiaj w Centrali!

fot. Paweł Chara

„W krainie Mao” - „Magia Przyrody”, Paweł mówi uśmiechając się przy tym pod nosem – moje światy i tyle.
Autor celowo wprowadził zabieg wystawiania dwóch zupełnie innych, a zarazem niezmiernie podobnych w swej tajemnicy światów.

Tym razem współistnieją ze sobą:
„ W krainie Mao”

Pierwsza część projekt pt: „Chiny – kultura – sztuka – filozofia życia” projektu nad którym autor wraz z firmą Nikon Polska pracuje do dziś. Wystawa ma za sobą kilkadziesiąt występów, swoje życie rozpoczęła jesienią 2009 roku, w Świnoujściu kończy swoją ciężką i długą drogę.
- Tak postanowiłem - dodaje autor. - FAMA to nietuzinkowe kulturalne wydarzenie. Bardzo się cieszę że moje „dzieci” będą mogły pokazać się po raz ostatni właśnie tu.

O fotografiach.
„W krainie Mao” to zbiór niezwykle ekspresyjnych fotografii, bogatych w dynamiczne sceny, snujące opowiastkę o ludzkim żywocie. Prezentowane obrazy zabierają nas do innego, nieznanego świata. Jednak choć wszystko zdaje się być zupełnie inne, czy to, co naprawdę ważne, co w nas ukryte, jest naprawdę inne? Czy uwiecznione emocje, uchylą rąbka prawdy, o prawdziwym życiu tamtych ludzi, o tym życiu które dzieje się głęboko w nich? Wraz z autorem fotografii poszukujemy odpowiedzi, może przyjdą same, jak natchnienie, a może nie pozwolą się tak łatwo odnaleźć.

Specyfikacja:
Pełna ekspozycja – 33 powiększenia w formacie 60x90.

„ Magia Przyrody”
Jest to jeden z dwóch tematów, który z pewnością będzie powtarzany, jednak w innym składzie.Paweł Chara współistnieje ze światem bagien, lasów i mokradeł od 13 lat. Jak sam twierdzi nie może bez nich oddychać.

O fotografiach.
Malowane kreską słonecznych promieni, obrazy pełne gracji i wdzięku, powstałe w świecie będącym w ciągłym ruchu. Czym jest Przyroda? Dla autora jest czystą Magią. Światem tętniącym niezwykłą energią, której jedno tchnienie wypełnia inspiracją, której czasem nie jesteśmy zdolni pomieścić. Bywa ona tak silna, że budzi w nas bezkompromisowe pragnienie twórczej ekspresji. W fotografiach przyrodniczych Pawła Chary widać dobrze, jak silne emocje towarzyszą mu w obcowaniu z naturą. Prezentowane fotografie zdają się być odbiciem wewnętrznego świata autora. Utkane emocjami, powyklejane wzniosłością zjawisk, krążących wokół soczewki aparatu, zabierają nas w podróż, w świat, gdzie każda chwila przebiega w pełnej harmonii z symfonią życia.

Specyfikacja:
Pełna ekspozycja – 10 powiększeń w formacie 60x90, oraz 2 powiększenia w formacie 40x60.

Prace Pawła Chary często określane są mianem obrazów, autor bardzo sprawnie posługuje się możliwością jakie daje światło w fotografii.

Pasja według Pawła Chary…
„Pasja fotografowania to poszukiwanie wewnętrznych światów, które wyrażam w swoich fotografiach. Przez kolejne lata starałem się uchwycić coś, co często ukryte jest w najgłębszych zakamarkach, do których nie docierają często ludzkie zmysły.”

Fotografowanie jest dla mnie procesem tworzenia kolejnych obrazów uchwycających emocje, zachowania, ciszę, tajemnicę, magię. Zatrzymuję świat, by móc zaprosić innych w miejsca często niedostępne, nie zawsze odległe. Tak by każdy odbiorca mógł sam odnaleźć to co dla niego ważne, ciekawe, co wzbudzi w nim emocje, szczęście, ciepło, będzie inspiracją, zaczątkiem refleksji nad życiem, jako zjawiskiem zarazem pełnym niezwykłej dynamiki i kojącego spokoju.

Gdziekolwiek jest jego pasja, bazująca wszak na obserwacji, sprawia iż wnika w codzienność spotkanych osób, mieszka z nimi, poluje, pracuje i świętuje. Obyczaje, kultura, religia, ale i codzienność, ból, smutek, czasem tajemnice, to wszystko staje zaczątkiem opowieści o świecie, o nas samych. Paweł Chara ujmuje rzeczywistość starając przeniknąć, to co widać na pierwszy rzut oka, ukazać głębie obrazu, człowieka, chwili.

Poszukiwanie równowagi, ciszy, zaglądanie w głąb nieprzewidywalności jest stałym motorem dla kolejnych wypraw, w zasadzie miejsce nie ma większego znaczenia. Poszukiwania wyglądają tak samo na bagnach wśród rodzimej przyrody jak na dalekowschodnich stepach.

Paweł Chara i jego życie…
Paweł Chara – artysta fotograf. Urodzony w 1978 r., pochodzi z Dębna. Podróżował po Azji, Afryce i Europie. Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 2002. Jego twórczość fotograficzna dotyka wszystkich dziedzin fotografii. Portret, reportaż, zdjęcia przyrodnicze, krajobraz, wszystkie te dziedziny w fotografiach Pawła Chary cechuje silny nurt ekspresyjny, nadając jego dziełom niesamowity charakter. Do całości można dodać, iż spora część fotograficznych obrazów powstaje w trakcie wypraw w różne zakątki świata, co wzbogaca jego twórczość o dzieła bogate w wątki etnologiczne.

Warto być dzisiaj w Centrali!

fot. Paweł Chara

Jego zdjęcia z wypraw podróżniczych oraz zbiory fotografii przyrodniczych prezentowane były na kilkudziesięciu autorskich wystawach w kraju i zagranicą. Publikuje w prasie, książkach, kalendarzach oraz albumach. Pracuje również jako wykładowca oraz organizator warsztatów i plenerów fotograficznych. Aktywnie angażuje się w działania społeczne na rzecz upowszechniania walorów przyrody i kultury Ziem Zachodnich.

Jest twórcą i reżyserem performance’u pt. „Przemijanie”, w którym łączy fotografię, teatr oraz muzykę (występuje w nim trzydziestoosobowy chór). Obecnie pracuje nad nowym projektem „Chiny-kultura, sztuka, filozofia życia” efekty będziemy mogli oglądać w drugiej połowie 2011 roku.

Inspiruje go twórczość Tomka Sikory, Vincenta Muniera, a także Zdzisława Beksińskiego i malarza Paula Klle. Uważa fotografię za pokrewną malarstwu. Stąd jego twórczość cechuje pewien dualizm. Bywa reportażem o wartości dokumentalnej, innym razem składowe kadru są tylko pretekstem do skojarzeń form i barw.

Na co dzień ściśle związany jest z Nikon Polska,China National Geographic, National Geographic Polska " Poznaj Świat " , PGNiG SA . W styczniu 2008 roku zaproszony do grona „nIKONY FOTOGRAFII” Od 2009 roku mecenat nad fotografiami Pawła Chary objął GBS Bank z siedzibą w Barlinku.Od 2009 roku, wykładowca Akademii Nikona.

Paweł Chara i dzieło sztuki…
Według Pawła Chary obcowanie z głębią przyrody pozostawia w człowieku niezatarte ślady. Przyroda nasycona raz odważnymi, innym razem nieśmiałymi fantazjami barw i światłocieni, objawia swoje piękno oraz estetyczną wartościowość kompozycji na płaszczyźnie wrażliwości. To naturalne i genialne dzieło sztuki, które swoją niewinnością, dzikością, nieprzewidywalnością, swoją ciszą i swoim przemijaniem zdaje się być odbiciem wszystkich zjawisk zachodzących w ludzkiej duszy wskutek z nią obcowania.

Prace Chary sprzedawane są w limitowanych seriach, odpowiednio sygnowanych stemplem autora.

Podczas trwania wystaw będzie można nabyć książkę pt: „Magia Przyrody” oraz „Dolina Myśli” autorstwa Pawła Chary

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/19267/