Fakty:
1.Po oddaniu krwi otrzymujesz w prezencie 8 czekolad i 1 batona „Grześki“
2. Jeżeli jesteś uczniem i masz powyżej 18 lat oddając krew pomiędzy 11-15 kwietnia powołując się na akcję Stowarzyszenia Młodzi Demokraci możesz wygrać wycieczkę dla Ciebie i osoby towarzyszącej do HEIDE PARKU
3. Po oddaniu krwi możesz otrzymać nieodpłatnie wyniki przeprowadzanych standardowo badań, czyli oznaczenia grupy krwi, pełnej morfologii, aktywności aminotransferazy alaninowej - AlAT, znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, AIDS (HIV-1/HIV-2) oraz zakażeń kiłą.
4.Po oddaniu krwi otrzymasz zwolnienie z magiczną formułką „osoba jest niezdolna do wykonywania pracy w tym dniu“.
5.Musi minąc 6 miesięcy od wykonania tatuażu abyś mógł oddać krew.
6.Jeżeli jesteś do 3 dni przed menstruacją nie możesz oddac krwi.
7. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni
Mity:
1.W punkcie krwiodawstwa można zarazić się HIV, albo żółtaczką
Każda stacja krwiodawstwa jest wyposażona w sprzęt całkowicie bezpieczny. Krew od każdego dawcy pobierana jest wyłącznie za pomocą sprzętu jednorazowego użytku. Chorobę zakaźną zdecydowanie łatwiej złapać na rozbieranej randce, w zakładzie fryzjerskim, czy w szpitalu, kiedy trafiasz tam jako pacjent, a nie darczyńca.
2. Oddawanie krwi prowadzi do nadprodukcji i w efekcie systematycznego jej oddawania
Mit. Krew nie robi się za gęsta tylko dlatego, że krwawiłeś z nosa, skaleczyłeś się, albo miałaś miesiączkę. Nie zaszkodzi więc i krwiodawstwo. Nie są znane przypadki, by ktoś miał problemy zdrowotne, zarówno po przerwaniu wieloletniego, regularnego oddawania krwi, jak i po okazjonalnym pobraniu (np. dla krewnego)
Jeżeli oddajesz krew po raz pierwszy zjaw się w punkcie krwiodawstwa między 07:30- 12.00