iswinoujscie.pl • Czwartek [31.03.2011, 07:39:26] • Świnoujście

W „Mieszku” nie boją się atomu

W „Mieszku” nie boją się atomu

fot. Sławomir Ryfczyński

Bohaterem XIV Szkolnego Święta Nauki w I LO była... woda. Młodzi fizycy z pierwszych i drugich klas udowodnili przy okazji, że fizykochemiczna analiza tej życiodajnej cieczy wcale nie przeszkadza romantycznym zachwytom nad pięknem odkrywanym przez ludzkie zmysły. Aby się o tym przekonać warto było zajrzeć w środę do szkolnej auli, posłuchać opowieści o cieczy nieniutonowskiej i fali stojącej na szkle. A - w międzyczasie - usłyszeć jak zetknięcie z kroplą deszczu opisała wybitna polska poetka Wisława Szymborska. Albo posłuchać jak romantyczną scenerię tworzyły wodne opary „Świtezianki” w balladach Adama Mickiewicza. A wszystko to w ramach szkolnej tradycji, która kilka lat temu stała się specjalnością I LO.

Zaczęło się bardzo poważnie. Od atomu, elektrowni jądrowych i wątpliwościach związanych z tą gałęzią energetyki. Uczniowie klas pierwszych i drugich pierwszego Liceum z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I omawiali te sprawy podczas niejednej lekcji. Wyniki własnych przemyśleń, poparte naukowymi dowodami przedstawili szkolnym kolegom i zaproszonym gościom. Prezentacja „Czy boimy się elektrowni atomowych?” to autorski projekt Magdy Urbanowicz, Patrycji Pietrala, Sebastiana Wilmana i Oleksandra Gusyewa – uczniów klasy II d. Warto dodać, że ta fizyczna inscenizacja zdobyła I miejsce na ogólnopolskim konkursie „Nauki Przyrodnicze na Scenie 2010”. W środę magia fizyki wypełniła szkolną aulę.

W „Mieszku” nie boją się atomu

fot. Sławomir Ryfczyński

Jan Buksa i Remigiusz Dudkiewicz z klasy I f wyprawili w rejs niezwykłą łódkę „Put – put”. Jednostka pokonała ocean w plastikowej skrzyni napędzana ciepłem płomienia. Kasia Pytko i Ania Niedziela z I a zamieniły ziemniaka w baterię do zegarka, a Monika Marciniak i Małgosia Suder z I f wyjaśniły zjawisko tarcia z pomocą... książek telefonicznych. Doświadczeniom towarzyszyły prezentacje komputerowe, obrazy i grafiki wyświetlane na kilku ekranach.

W „Mieszku” nie boją się atomu

fot. Sławomir Ryfczyński

Praktycznym pokazom towarzyszyły także teksty, z których płynął jeden wniosek: woda jest skarbem, który zasługuje na naszą szczególną troskę i mądrą gospodarkę. Bo, chociaż stanowi aż 78% powierzchni naszego globu to tylko 3% tej masy to słodka, nadająca się do spożycia ciecz.
Nad przebiegiem szkolnego święta nauki czuwały jak co roku Ewa Pater i Barbara Andrzejczyk – nauczycielki fizyki.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/17547/