ikamien.pl • Środa [30.03.2011, 09:04:24] • Wolin

Wolin: „60 lat Wykopalisk Archeologicznych

Wolin: „60 lat Wykopalisk Archeologicznych

fot. Adam Strukowicz

Muzeum im. Andrzeja Kaubego zyskało nowy blask. Zwiedzającym nie będzie już kapała woda z przeciekającego dachu. Znacznie powiększono powierzchnię ekspozycyjną interesujących eksponatów. Muzeum doczekało się także nowoczesnych gablot. - Przed nikim nie musimy się już wstydzić. Mamy nareszcie nowoczesny obiekt – mówi Ryszard Banaszkiewicz, dyrektor muzeum.

Inauguracja działalności muzeum rozpoczął wystrzał z armaty bractwa kurkowego. Zaproszeni goście wraz z burmistrzem Eugeniuszem Jasiewiczem oficjalnie przecięli wstęgę.

Wolin: „60 lat Wykopalisk Archeologicznych

fot. Adam Strukowicz

- Podwoiła się powierzchnia muzeum. Mieliśmy do tej pory trzy sale, a teraz jest ich siedem, w tym salę konferencyjno-lekcyjną w której będzie można organizować lekcję historii dla uczniów z Wolina – cieszy się Ryszard Banaszkiewicz.

W trzech salach znajduje się stała ekspozycja archeologiczna, ukazująca sposób budowy umocnień Wolina, portu oraz zabudowań, rolnictwo i twórczość, a także zbiory od epoki kamienia, aż po wczesne średniowiecze.

Do godnych uwagi eksponatów należy zaliczyć kompas słoneczny służący do nawigacji pochodzący ze wczesnego średniowiecza.

- Nasz najstarszy eksponat ma ponad 10 tys. Lat. Jest to harpun kościany przy pomocy którego ówcześni wolinianie polowali na tzw. miękkie zwierzęta – mówi dyrektor. - Interesującym eksponatem jest sporych rozmiarów makieta Wolina wykonana przez niemieckich mieszkańców miasta. Widać na niej jak pięknym miasteczkiem było przed tym jak zniszczone zostało w trakcie ostatniej wojny. Otrzymaliśmy ją z muzeum w Greifswaldzie – tłumaczy dyrektor Banaszkiewicz.

Wolin: „60 lat Wykopalisk Archeologicznych

fot. Adam Strukowicz

Poza tym znajduje się posążek słowiańskiego boga Świętowita, drewniane przedstawienia nieznanych bożków bądź wojowników, a także bogata kolekcja zabytków związanych z codziennym życiem dawnych mieszkańców Wolina.

W gablotach zostały wyeksponowane dziesiątki zabytków kościanych, glinianych, bursztynowych, drewnianych i szklanych.

- Dyrekcji i samorządowi Wolina należą się słowa olbrzymiego uznania, za to że w czasach gdy brakuje pieniędzy na wszystko, a zwłaszcza na kulturę udało się zmodernizować ważne dla regionu muzeum – mówi Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Muzeum im. Andrzeja Kaubego zostało założone w 1966 roku z inicjatywy m.in. Prof. Władysława Filipowiaka, wielkiego badacza przeszłości Wolina, który od roku 1952 roku prowadził działania wykopaliskowe.

Bilet wstępu normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 3 złote.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/17537/