iswinoujscie.pl • Poniedziałek [13.12.2010, 06:20:43] • Świnoujście

W 29 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

W 29 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Generał Wojciech Jaruzelski ogłasza wprowadzenie stanu wojennego. ( fot. wikipedia.pl )

W niedzielę, 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6.00 gen. Wojciech Jaruzelski oznajmił w przemówieniu, które było transmitowane przez radio i telewizję, o wprowadzeniu stanu wojennego. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON) przejęła pełnię władzy na terytorium Polski. Na jej czele stanął gen. Jaruzelski. Już w nocy z 12 na 13 grudnia rozpoczęto masowe aresztowania działaczy opozycyjnych. W celu zdezorganizowania działań opozycji,wyłączono łączność telefoniczną. We wszystkich regionach Polski, zgodnie ze wcześniej ustalonymi listami, internowano działaczy "Solidarności", członków opozycji oraz w celach propagandowych działaczy PZPR m.in. Gierka, Jaroszewicza.

Przepisy stanu wojennego pozbawiły społeczeństwo większości praw obywatelskich. Ograniczono swobodę poruszania się. Zakazano organizowania zgromadzeń i strajków oraz rozpowszechniania jakichkolwiek wydawnictw. Telewizja i radio nadawały jeden program, a spikerzy telewizyjni występowali w mundurach wojskowych. Zawieszono działalność "Solidarności", innych związków zawodowych oraz organizacji społecznych. Przerwano nauczanie w szkołach i na uczelniach wyższych. Wprowadzono ścisłą cenzurę korespondencji oraz godzinę milicyjną pomiędzy 22 a 6 rano. Zmilitaryzowano zakłady pracy oraz wprowadzono obowiązek pracy. Na ulicach i drogach pojawiły się odziały wojska i milicji.

Szacuje się, że władze użyły do wprowadzenia stanu wojennego od 300 do 500 tys. ludzi. Według oficjalnych źródeł do stycznia 1982 internowano 5,9 tys. , a ogółem w czasie stanu wojennego około 10 tys. osób. Za "przestępstwa antypaństwowe" skazano około 2,5 tys. osób. Rada Państwa 31 XII 1982 zawiesiła obowiązywanie stanu wojennego, a 22 VII 1983 zniosła go.

W 29 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Blokada Stoczni Warskiego w Szczecinie, grudzień 1981 r.( fot. internet )

Konsekwencjami nocy z 12 na 13 grudnia był wybuch oporu społecznego wobec władzy. Rozpoczęły się akcje strajkowe na terenach kopalń ("Wujek", "Piast"), hut, stoczni i portów. W przypadku kopalni "Wujek" pociągnęło to za sobą 9 ofiar śmiertelnych. W czasie manifestacji 1 i 3 majowych również padły liczne ofiary. Do dziś faktycznie nie postawiono pod sąd żadnego z przywódców stanu wojennego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/16297/