Straż Pożarna • Czwartek [09.12.2010, 19:18:54] • Świnoujście

Ćwiczenia w Zakładzie Dużego Ryzyka W Świnoujściu

Ćwiczenia  w Zakładzie Dużego Ryzyka  W Świnoujściu

fot. Straż Pożarna

W dniu 9 grudnia na terenie Zakładu Dużego Ryzyka „ BALTCHEM „ odbyły się ćwiczenia, których głównym celem było sprawdzenie możliwości prowadzenia działań ratowniczych w obliczu konkretnego zagrożenia. W ćwiczeniu uczestniczyły także inne podmioty i służby współdziałające. Są to siły i środki, które w najkrótszym czasie są w stanie przybyć na teren zakładu a ich udział w rzeczywistych działaniach jest najbardziej prawdopodobny. Uczestnicy ćwiczeń utrwalili sobie wcześniej posiadane informacje na temat zakładu a także zostali zapoznani ze zmianami istotnymi ze względu na bezpieczeństwo firmy. Wnioski z ćwiczeń pokazują, że wobec tak dużego zagrożenia nieodzowna jest częsta obecność strażackich zastępów na terenie zakładu .

Tematem ćwiczenia był: „Pożar rozlanego wskutek awarii automatycznego zaworu odcinającego oleju napędowego na statku i nabrzeżu Terminala”
Ćwiczenie przebiegało dwuetapowo:
I etap:
ćwiczenie aplikacyjne według tematyki:
- ugaszenie pożaru według scenariusza ćwiczenia przez jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz jednostek współdziałających.
- zapoznanie z potencjalnymi zagrożeniami na terenie ZDR oraz możliwości eliminacji zagrożenia, jakim jest wyciek i pożar oleju napędowego oraz benzyn. przez personel ZDR .
II etap:
ćwiczenie taktyczno – bojowe w wykonaniu praktycznym z użyciem sił i środków w dniu 09 grudnia 2010 r. o godz. 10.00 oraz podsumowanie ćwiczenia.
Celem ćwiczenia było między innymi:
- zagrożeniem pożarowym w wyniku stosowanej technologii,
- zaopatrzeniem wodnym wewnątrz i w pobliżu zakładu,
- warunkami budowlanymi i ewakuacyjnymi,
- sposobami prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej lub likwidacji miejscowych zagrożeń. doskonalenie współdziałania jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz innych służb ratowniczych z personelem inżynieryjno – technicznym Zakładu Dużego Ryzyka,
- sprawdzenie środków alarmowania i łączności (dowodzenia i współdziałania) pomiędzy współuczestniczącymi siłami i środkami,- sprawdzenie umiejętności utrzymywania łączności pomiędzy KDR, a poszczególnymi odcinkami bojowymi,
- sprawdzenie procedur zawartych w Miejskim Planie Ratowniczym oraz w wewnętrznym planie operacyjno-ratowniczym.

Ćwiczenia  w Zakładzie Dużego Ryzyka  W Świnoujściu

fot. Straż Pożarna

Założenia do ćwiczenia taktyczno – bojowego:
W dniu 9.12.2010 r. do Terminalu Baltchem S.A. zacumował zbiornikowiec o nośności 10000 DWT z olejem napędowym. Zbiornikowiec zacumował do nabrzeża wyposażonego w haki szybkozwalniające firmy Mamphey. Po zacumowaniu statku, ustaleniu raty przeładowczej, podłączeniu ramiona przeładunkowego do przyłącza na zbiornikowcu i ustaleniu drogi do zbiornika magazynowego, rozpoczęto przeładunek oleju napędowego za pomocą pomp statkowych. W dniu tym panowały niekorzystne warunki pogodowe, a w szczególności występował silny porywisty wiatr. W momencie gdy obok zbiornikowca przepływał inny statek, wskutek silnego falowania wody, samoczynnie zwolniły się cumownicze haki powodując dryf zbiornikowca na nabrzeże. Wskutek dryfu, zbiornikowiec uderzył burtą o nabrzeże, urwało się sztywne połączenie ramiona przeładunkowego z przyłączem statkowym powodując uszkodzenie automatycznego zaworu odcinającego wypływ oleju napędowego. Po jednej minucie od chwili zauważenia uszkodzenia, załoga zbiornikowca wyłączyła pompy statkowe. Ilość niekontrolowanego wycieku oleju określono na około 1000 ltr. Wskutek tarcia burty zbiornikowca o nabrzeże powstał słup iskier zapalając wylany na pokład i na nabrzeże olej napędowy. Zagrożona pożarem jest instalacja resztkowania.
Podjęte działania przez pracowników zakładu:
Pracownicy zakładu po zauważeniu zdarzenia wyłączają pompy transportowe, alarmują MSK oraz rozpoczynają próbę gaszenia przy pomocy stałych urządzeń gaśniczych / monitorów /
Po przybyciu jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego kierownik zakładu informuje Kierującego Działaniem Ratowniczym o zastanej sytuacji, podjętych działaniach gaśniczych , ich skuteczności i współpracuje na bieżąco z KDR.
Podejmowane działania ratownicze przez Kierującego Działaniem Ratowniczym:
- analiza i ocena skuteczności podjętych działań ratowniczo – gaśniczych ,
- współdziałanie z Kierownikiem Zakładu,
- współdziałanie z kierownikiem zespołu analiz i logistyki.
W ćwiczeniu brały udział następujące siły i środki ratownicze :
1/ JRG PSP Świnoujście- samochód operacyjny,
2/ JRG PSP Świnoujście 2- zastępy gaśnicze,
3/ Posterunek Warszów
4/ Posterunek Międzyzdroje
5/ OSP Przytór
6/ GSP KPW

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/16264/