iswinoujscie.pl • Niedziela [28.11.2010, 09:11:27] • Świnoujście

Kampania „Białej Wstążki” podsumowana

Kampania „Białej Wstążki” podsumowana

fot. Sławomir Ryfczyński

Przez dwa tygodnie, od 12 listopada w całym mieście trwała kampania „Białej Wstążki”. To międzynarodowa inicjatywa zmierzająca do włączenia mężczyzn do przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Symbolem zobowiązania do przerwania milczenia w tej kwestii, a także powstrzymania się przez mężczyzn od wszelkich form jej stosowania jest właśnie biała wstążeczka. W Świnoujściu akcję w ramach kampanii zorganizowali i przeprowadzili pracownicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Wszystkie działania odbywały się u nas pod hasłem „Więcej mocy bez przemocy”. W piątek, w Sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury była okazja do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do rozpropagowania idei akcji.

Rozdawanie błękitnych baloników i przypinanie białych wstążeczek przechodniom na ulicach miasta to spektakularna choć nie najważniejsza część działań ostatnich dwóch tygodni w Świnoujściu. Te najważniejsze odbywały się w pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, szkołach, a nawet wśród osadzonych w Areszcie Śledczym. We wszystkich tych placówkach pracownicy SPOWPR zorganizowali cykl warsztatów. Dyżury psychologa i pracowników ośrodka odbywały się także w siedzibie ośrodka – Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Skorzystali z nich mieszkańcy, którzy dotąd niemieli komu zwierzyć się ze swoich problemów, a tym bardziej – prosić o pomoc.

Specjalne podziękowania należą się młodym świnoujścianom – gimnazjalistom. To oni wyruszyli na ulice z symbolami kampanii. Dzięki nim do setek ludzi trafiła informacja gdzie powinni udać się gdy zetkną się w domu z patologiczną przemocą fizyczną.

Koordynatorem kampanii „Białej wstążki w Świnoujściu była Agnieszka Zygarlicka - kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Jej najbliżsi współpracownicy to prawnik – psycholog Anna Mikołajczyk –Pacan oraz Mariusz Piłat. I choć akcja się zakończyła to cała trójka pozostaje w stałej gotowości by pomóc osobom i rodzinom dotkniętym zjawiskiem przemocy. Można ich odwiedzić w pokoju nr 202 budynku przychodni przy ul. Dąbrowskiego albo zadzwonić na nr telefonu 91 3225477 lub 322 54 81.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/16110/