iswinoujscie.pl • Piątek [19.11.2010, 21:01:19] • Świnoujście

21 listopada - Wybieraj rozsądnie! część II - ostatnia

21 listopada podejmiemy ważne dla naszego miasta i województwa decyzje wybierając naszych przedstawicieli do Rady Miasta, Sejmiku i na urząd Prezydenta. Skorzystamy zatem z naszego niezbywalnego prawa wyborczego, które daje nam możliwość obdarzenia mandatem zaufaniem najlepszych, którzy swoim dorobkiem i postawą społeczną powinni być dla nas gwarantem, że nasze postulaty (np. budowa placu zabaw, stworzenia warunków dla rozwoju nowych miejsc pracy, etc.) zostaną w przyszłości zrealizowane.

Dlatego warto wybierać rozsądnie, a po przez swój wybór udowodnić, że mieszkańcy Świnoujścia i województwa zachodniopomorskiego tworzą świadome swoich praw i możliwości społeczeństwo obywatelskie.

Dla przypomnienia, pojęcie społeczeństwa obywatelskiego wywodzi się z rzymskiej tradycji republikańskiej (civilis societas, które w dosłownym tłumaczeniu moglibyśmy zrozumieć jako zrzeszenie wolnych jednostek w państwo). Społeczeństwo takie to zorganizowana zbiorowość ludzka, rządząca według ustanowionego prawa (ius civile) i chroniąca interesy swoich członków czyli obywateli. Rolę i zadania takiego społeczeństwa dostrzegli już starożytni filozofowie: Platon i Arystoteles. W wiekach późniejszych kwestię tę rozwijali natomiast: Thomas Hobbes, John Locke, Dawid Hume, Adam Smith, Georg Hegel, Alexis de Tocqueville, a także Feliks Konieczny.

Społeczeństwo obywatelskie jest świadome swojej podmiotowości. Wie o tym, że ma zagwarantowany niezbywalne prawa: wolność (w tym wolności wyboru), własność i bezpieczeństwo. Wie także, że może i powinno korzystać z tych praw.

Fakt świadomości i poczucia siły powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie w różnych formach samorządności takiego społeczeństwa, między innymi podczas wyborów samorządowych, które stanowią jedną z form uczestnictwa obywateli w życiu publicznym. I tak, korzystając ze swojej suwerenności, obywatel ma możliwość wyboru samorządu społecznego, który rozstrzygać będzie o najważniejszych sprawach lokalnych – jego sprawach.

Warto zatem wybrać reprezentantów kompetentnych i odpowiedzialnych. Przyjrzeć się każdej z list wyborczych, szczególnie zaś tym, którzy pełnili już funkcję radnego, czy prezydenta i dopiero potem (dokonując pewnego podsumowania) wybrać. Pamiętając o tym, że wybory stwarzają doskonały i często jedyny moment, rozliczenia tych, którzy w naszym imieniu rządzili. Stawiając znaczek przy nazwisku obdarzamy bowiem kogoś mandatem zaufania, dając mu możliwość pełnienia służby społecznej. Jeżeli jednak ktoś nam nie odpowiada, to znaczy nie spełnił naszych oczekiwań pełniąc funkcję radnego czy prezydenta wcześniej (niezależnie od tego jaką opcję reprezentuje), zignorujmy go.

Ja już wiem na kogo zagłosuję. A ty?
dr Joanna Pyłat

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/16011/