Rzecznik Prezydenta Miasta • Poniedziałek [11.10.2010, 15:17:41] • Świnoujście

Partnerstwo dla Transplantacji w zachodniopomorskiem

Partnerstwo dla Transplantacji w zachodniopomorskiem

fot. Urząd Miasta Świnoujście

„Partnerstwo dla Transplantacji” to program, który już dziś ruszył w Zachodniopomorskiem. 15 sygnatariuszy podpisało list intencyjny w tej sprawie.

Program „Partnerstwo dla Transplantacji” został zainicjowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej jako odpowiedź na bardzo niską liczbę przeszczepianych narządów w skali kraju. Choć województwo zachodniopomorskie na mapie transplantacyjnej Polski jest regionem wiodącym oraz porównywalnym z najlepszymi regionami Europy w dziedzinie pozyskiwania narządów do transplantacji to poruszanie tematu transplantacji klinicznej nadal jest bardzo ważne.

- Dalszy rozwój transplantologii nie będzie możliwy bez społecznego wsparcia i zrozumienia problemu – bez wyjaśniania, tłumaczenia, ciągłego istnienia tematu w mediach i przestrzeni publicznej lekarze nie będą mogli ratować kolejnych istnień ludzkich dzięki przeszczepom – powiedział wojewoda Marcin Zydorowicz podczas powitania gości przybyłych na uroczystość podpisania listu.

W liście intencyjnym wyrażona zostały cele do zrealizowania na terenie województwa zachodniopomorskiego: rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych oraz zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych. List podpisali m.in.: Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltranspalant”, prezydenci miast: Szczecin, Koszalin, Świnoujście.

Podpisanie listu umożliwi rozwój współpracy pomiędzy psychologami, kurią, konsultantami medycznymi, dyrektorami szpitali i lekarzami. Planowana jest m.in. organizacja warsztatów psychologicznych przez Okręgową Izbę Lekarską dla anestezjologów i neurochirurgów z udziałem kapelanów szpitalnych, poświęconych rozpoznawaniu śmierci mózgu i technikom prowadzenia rozmowy z rodziną osoby zmarłej.

Na pierwszym miejscu w ogólnopolskim rankingu szpitali, w których pobiera się najwięcej narządów w Polsce, znalazł się Szpital Wojewódzki na ul. Arkońskiej. W 2009 roku dokonano tam 55 przeszczepów wątroby oraz 73 przeszczepy nerek.

Transplantację kliniczną stosuje się w przypadku schyłkowej niewydolności organów, takich jak nerki, serce, wątroba, płuca, trzustka, jelita. Wykorzystywane w transplantologii narządy pochodzą głównie od dawców zmarłych. Jedynie nerki i fragmenty wątrób mogą być pobierane od dawców żywych, lecz odsetek tego rodzaju pobrań jest stosunkowo niewielki.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/15603/