Urząd Miasta Świnoujście • Sobota [25.09.2010, 01:08:14] • Świnoujście

Uznamski Festiwal Muzyki już od soboty

Uznamski Festiwal Muzyki już od soboty

fot. Organizator

Festiwal ten od lat gości na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, przedstawiając kulturę krajów nadbałtyckich. Łotwa, z 2,3 milionami mieszkańców, należy do najmniejszych z tych państw. Łotysze są dumni ze swojej muzyki i muzyków. Im to właśnie poświęcimy 17. sezon Uznamskiego Festiwalu Muzyki w dniach 25.09. - 16.10.

W 1873 roku w Rydze, podczas Święta Pieśniarzy usłyszano pieśń, w której pojawiło się nowe słowo: „Latvija" - Łotwa. Później słowa: „Boże błogosław Łotwie", stały się jej hymnem narodowym.

Święto Pieśniarzy odbywa się na Łotwie do dzisiaj i należy do dziedzictwa kulturowego UNESCO. Poświęcając Łotwie tegoroczny sezon, dla organizatorów Festiwalu było oczywiste, że należy zaprosić cieszący się sławą na całym świecie chór łotewskiego radia.

Łotwa jest także ojczyzną wielkich solistów. Cieszymy się, że podczas 2 koncertów na naszym Festiwalu wystąpi skrzypek Gidon Kremer wraz ze swoją Kremerata Baltica. Koncert rozpocznie, jako artist in residenc, jego młodsza koleżanka Baiba Skride. Międzynarodowej sławy skrzypaczka zaprezentuje się w występach solowych z „naszą" Młodzieżową Orkiestrą symfoniczną Baltic Youth Philharmonic pod dyrekcją Neeme Jarvi, a także wystąpi jako muzyk kameralny ze swoimi, również cieszącymi się uznaniem, siostrami Laumą i Lindą.
specjalnie dla Cellisten Dawid Geringas, najbardziej znany łotewski kompozytor Peteris Yasks, jako composerin residence, napisał sztukę, której prapremiera będzie miała miejsce w Wolgaskim Koście e St.Petri.

Nasz Festiwal uświetni też, występem chóru na otwarcie oraz orkiestry symfonicznej na jego zakończenie, Radio Norddeutsche Rundfunk, z którym organizujemy kilka koncertów.

Na polsko - niemieckiej wyspie Uznam nie możemy w tym roku zapomnieć o 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Usłyszymy muzykę fortepianową w wykonaniu Borysa Berezovky, Ewy Kupiec i Gergely Boganyi. Norweg Nils Henrik Asheim przedstawi, z orkiestrą cygańską, nowe wersje mazurków Chopina. Pamięć o Chopinie, poprzez część projektu pod nazwą „Niemiecko - Polska granica w dźwiękach", wzmocni polsko - niemieckie kontakty kulturalne w naszym regionie. Tak wartościowy program Festiwalu udało się nam stworzyć dzięki dużemu wsparciu sponsorów i fundatorów. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspólny wysiłek.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/15410/