iswinoujscie.pl • Sobota [31.07.2010, 17:36:20] • Świnoujście
Czerwone flagi nad kąpieliskiem

fot. Krzysiek Gajownik
Mimo wymarzonej pogody nad plażą w Świnoujściu pojawiły się dziś czerwone flagi. Tablice informacyjne i komunikaty nadawane co jakiś czas przez plażowy radiowęzeł informują o zakazie wprowadzonym przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Dr Zbigniew Kolanek wydał decyzję po tym jak ostatnie analizy próbek wody wykazały ponadnormatywne stężenie bakterii coli. Zakaz obejmuje całą lewobrzeżną plażę miejską. O godz. 15.00 prezydent miasta zwołał w Urzędzie naradę służb i instytucji bezpośrednio zainteresowanych sytuacją. Najważniejsze postanowienia przekazano także przedstawicielom mediów.
Zakaz nie jest restrykcyjny. Wejście do wody jest możliwe ale odpowiedzialność bierze na siebie osoba, która zdecyduje się na kąpiel. Jakie jest ryzyko? Doktor Kolanek uspokaja – zagrożenie jest nieznaczne. Te bakterie nawet po bezpośrednim zetknięciu nie wywołują na ciele zmian chorobowych. Po co zatem całe to zamieszanie? Powiatowy Inspektor Sanitarny jest po prostu zmuszony do wydania takiej decyzji gdy stężenie bakterii przekracza wartość określoną w normach Unii Europejskiej. Samo jednak pojawienie się skupisk bakterii w wodzie kąpieliska jest wyraźnym sygnałem i wezwaniem do podjęcia zdecydowanych działań tak po polskiej jak i niemieckiej stronie wyspy.

fot. Krzysiek Gajownik
Służby sanitarne z obu stron wyspy rozpoczęły intensywne poszukiwania źródeł skażenia wody. Jak dotąd nie ma żadnych przesłanek by twierdzić, że bakterie coli w wodzie mają jakieś komunalne źródła. Uczestnicy narady są przekonani, że w Świnoujściu nie powtórzy się sytuacja sprzed kilku lat jaka dotknęła Międzyzdroje. Strona polska poprosiła o współpracę w zakresie badania wody i potencjalnych źródeł zanieczyszczenia stronę niemiecką. Sąsiedzi już zadeklarowali, że zrobią wszystko co mogą. Taką deklarację przywiózł do Świnoujścia dyrektor „Cesarskich Uzdrowisk”- Diethmar Gutsche. Niemcy chcą pomóc bo rozwiązanie zagadki leży w naszym wspólnym interesie.

fot. Krzysiek Gajownik
Pracownicy Inspektoratu Sanitarnego oceniają, że stężenie bakterii stale zmniejsza się. Kiedy może zatem nastąpić zniesienie zakazu? Jest szansa, ze nastąpi to nawet w pierwszych dniach nowego tygodnia. Zależeć to będzie od wyników próbek wody, które zostaną pobrane w niedzielę. Laboratorium w Kamieniu Pomorskim zwykle potrzebuje 1-2 dni na ich analizę.