Ławeczki powstały z okazji 15–lecia REMONDIS Szczecin. Do tej pory prezentowane były już w kilku miastach na terenie całego kraju, m.in. w: Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Bydgoszczy. Projekt cieszy się niezwykłą popularnością i uznaniem, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia.
Artystyczne ławki pochłonęły m.in. pół tony tektury, 1500 umytych butelek plastikowych, 100 kg ścinek papierowych oraz 200 zużytych klawiatur komputerowych i 15 starych komputerów. Ponadto do ich tworzenia wykorzystano materiały dodatkowe, czyli plastik, żywicę, klej i metal. Ławki, dzięki odpowiedniemu połączeniu materiałów, są trwałe i estetyczne. Oprócz ciekawej formy plastycznej i nietypowego użycia materiałów, prace mają również charakter użytkowy, jakim jest funkcja siedzenia.
Ideą projektu jest nadanie odpadom wtórnym nowej formy i zmiana ich symboliki. Dzięki świadomej mityzacji odpady ulegają wtórnemu dowartościowaniu, ich trywialny charakter nabiera nowego, niemal sakralnego znaczenia. Ich niepowtarzalność i indywidualizm aktywizują krytyczne myślenie odbiorców. Kolorowe śmieci i otaczające nas reklamy to symbol konsumpcjonizmu naszych czasów, którego jedynym pozytywnym aspektem staje się zbiórka surowców wtórnych. Wykorzystanie ich w tworzeniu sztuki bez wątpienia wpisuje akcję w promocję ekologicznych postaw. Uznane i wielokrotnie nagradzane ławeczki służą również promocji Szczecina.
Monika Szpaner jest absolwentką kierunku Rzeźba Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym roku ukończyła studia doktoranckie. Obecnie mieszka i pracuje w Szczecinie, gdzie m.in. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą – od portretu i aktu, poprzez instalacje i kompozycje rzeźbiarskie, do akcji artystycznych. Głównym tematem prac artystki jest człowiek oraz przestrzeń przez niego kreowana w kontekście rosnącej konsumpcji. Projekty są przeważnie pracami interdyscyplinarnymi, które łączą w sobie różnorakie techniki artystyczne.
Inspiracją jej twórczości jest codzienna rzeczywistość, ulubionym materiałem – rozmaite opakowania, odpady, pozostałości. Wybrany przez nią artystyczny surowiec determinuje samą tematykę, krytycznie odnosząc się do powszechnie panującego konsumpcyjnego stylu życia i kultu przedmiotu. Jej prace nadają odpadom nową funkcję, a ich intrygująca forma prowokuje do interakcji. Artystka jest autorką wielu wystaw indywidualnych w kraju oraz uczestniczką zbiorowych i międzynarodowych projektów. Jest również stypendystką Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.
Karuzela Cooltury, na której prezentowane będą pracę artystki będzie trwała od 17 do 19 lipca. W tym roku organizatorzy pytają o to, co realne, co wirtualne? Artyści, naukowcy, osoby duchowne, ludzie mediów a nawet jasnowidze będą wymieniać swoje poglądy po to, by przyjrzeć się temu, co jest podstawą naszych przekonań. Tegoroczna edycja festiwalu obejmuje prawie 200 pozycji programowych, w tym m. in.: koncerty, spektakle, różnego rodzaju warsztaty i debaty, sport i taniec. Warto już teraz zaplanować sobie wakacje w Świnoujściu!