iswinoujscie.pl • Środa [14.07.2010, 06:14:39] • Świnoujście
Bezpieczny terminal LNG?

Skroplony naturalny gaz nie jest palny, ale w momencie najmniejszego uszkodzenia pojemnika gwałtownie zmienia się w chmurę łatwopalnego gazu, stając się skrajnie wybuchowym jak tylko zmiesza się z tlenem. Rozcieńczony w proporcji 5% gazu i 50% tlenu. Może zostać zapalony od najmniejszej iskry czy to z nadajnika telefonu komórkowego. Eksplozja będzie zaczątkiem gigantycznego zniszczenia. Ognista kula LNG może rozprzestrzenić się na odległość około 5 km w ciągu 10 do 20 minut. W zależności od kierunku wiatru nastąpi zniszczenie obszaru wraz ze społecznością.( fot. internet
)
Firmy energetyczne usiłują budować w wielu krajach terminale do odbioru gazu lng, także w Świnoujściu. Lng- naturalny gaz w postaci ciekłej, otrzymuje się poprzez schłodzenie do temperatury minus 161 stopni C. Zmniejsza wtedy swoją objętość o ponad 600 razy, ułatwia to transport morski na statkach w zbiornikach.
Transportowany jest do terminali odbiorczych. Taki ma powstać w naszym mieście. Koncerny twierdzą, że jest bezpieczny. Zawiera od 85% do 96 % metanu w skład wchodzą jeszcze etan, propan, butan. Jak bezpiecznym gazem jest metan najlepiej wiedzą górnicy? Kiedy zaczęto eksperymentować z gazem w USA - 20.10.1944 roku doszło do pierwszej katastrofy w Cleveland. Nastąpił wyciek gazu. Toksyczna chmura uniosła się i doszło do wybuchu, który doszczętnie zniszczył okolicę. Zginęło 128 osób, obrażenia odniosło ponad 2000 ludzi. O tamtej katastrofie firmy energetyczne unikają rozmów, ale pozostały zdjęcia dokumentujące rozmiar tragedii. Po tym wypadku koncerny uważały, że nigdy więcej to się nie wydarzy. W styczniu 2004r eksplodował zbiornik w Algierii. Zmodernizowany w 1999 roku, miał być przykładem amerykańskiej konstrukcji, na którą wydano wiele milionów dolarów. Wybuch zniszczył okolicę w promieniu wielu kilometrów, oraz osiedle mieszkalne. Zgineli po raz kolejny niewinni ludzie, wielu odniosło obrażenia. Nikt nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa. Podobnie tłumaczy się mieszkańcom Świnoujścia jak bezpieczna i wspaniała jest to inwestycja. Zaprasza się dziennikarzy na luksusowe wyjazdy, aby pisali potem - jak wspaniałym kurortem jest Sines w Portugalii. Miasteczko, którego nie znajdziemy w żadnym przewodniku turystycznym. Są tam tylko trzy hotele około 400 łóżek i pusta plaża bo mieszkańcy poszli do pracy a turyści nie przyjeżdżają. W Świnoujściu przebywa dziennie ponad 30 tysięcy turystów wystarczy pójść na plażę by się przekonać.

fot. internet
Skroplony naturalny gaz nie jest palny, ale w momencie najmniejszego uszkodzenia pojemnika gwałtownie zmienia się w chmurę łatwopalnego gazu, stając się skrajnie wybuchowym jak tylko zmiesza się z tlenem. Rozcieńczony w proporcji 5% gazu i 50% tlenu. Może zostać zapalony od najmniejszej iskry czy to z nadajnika telefonu komórkowego. Eksplozja będzie zaczątkiem gigantycznego zniszczenia. Ognista kula LNG może rozprzestrzenić się na odległość około 5 km w ciągu 10 do 20 minut. W zależności od kierunku wiatru nastąpi zniszczenie obszaru wraz ze społecznością.
Kolejny wypadek - tankowiec LNG dryfuje na północ od Bergen.Nastąpiła awaria silników, w ostatniej chwili dwa statki holownicze zapobiegły uderzeniu przez gazowiec w skały. Przygotowywano ewakuację 700 mieszkańców wyspy Fedje w obawie przed eksplozją.

fot. internet
Prawa fizyki nie zmieniają się od lat, ale doszedł nowy problem - terroryzm. Jak oświadczył w styczniowym wywiadzie dla Polsatu Minister Obrony B. Klich terminal może stać się wymarzonym atakiem przez terrorystów. Potwierdzają to anonimowo wojskowi. Według raportu amerykańskiego Kongresu z września 2003 r." Tankowce i infrastruktura LNG jest szczególnie podatna na ataki terrorystów". Szacunki amerykańskie mówią, że rozproszone w powietrzu 125 000m3 LNG stanowi ekwiwalent 700 000 ton trotylu lub 40 bomb zrzuconych na Hiroszymę. Autorzy ekspertyz niezależnych instytucji USA uważają, że w przypadku eksplozji zbiornikowca LNG o pojemności 130 000 m3 strefa całkowitego zniszczenia wynosiłaby ponad 5000 m zaś w promieniu 10000 m od epicentrum doznawałoby rozległych oparzeń.
Skutkiem wycieku LNG mogą być zagrożenia uduszenia przy nagromadzeniu w powietrzu. Odmrożenia na skutek nieszczelnej instalacji.
W akcjach przeciw budowie terminali, gdzie są miasta angażują się znane osobistości. Należy do nich aktor Pierce Brosnan, który w 2008r. wraz z innymi znanymi aktorami zastopował kolejną budowę terminala w Kaliforni USA. Inny producent filmowy Gordon Main działa z inicjatywą obywatelską Safe Haven przeciw zagrożeniom związanym z zawijaniem gazowców do portów. W Irlandii John Mc Eliot utworzył Ruch Społeczny Safety Before LNG, sprzeciwiający się budowie pierwszego terminala przez koncern Energet Hess USA za sumę 500 mln Euro. Obecnie jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest odbiór LNG na sztucznych wyspach. Taka ma powstać we Włoszech nad Adriatykiem 17 km od brzegu z systemem regazyfikacji, przesyłanym dalej rurociągiem na ląd.