iswinoujscie.pl • Piątek [05.11.2010, 16:11:18] • Świnoujście

Czy lądowisko dla śmigłowców powinno być przy szpitalu?

Czy lądowisko dla śmigłowców powinno być przy szpitalu?

fot. Sławomir Ryfczyński

Temat ten poruszaliśmy już na naszym portalu. Głównie za sprawą jednego z mieszkańców, który jest nim żywo zainteresowany. O dziwo dużo bardziej niż na przykład władze miasta… A w tej sprawie są nowe fakty. Wiążą się one z utworzeniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). Według przepisów taka placówka powinna mieć lądowisko „zlokalizowane w takiej odległości, aby możliwe było przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, bez pośrednictwa specjalistycznych środków transportu sanitarnego”. Warunkowo dopuszcza się transport, ale trwający nie dłużej niż 5 minut. Czy u nas to możliwe?

Na razie śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądują w porcie Marynarki Wojennej, a pacjent dowożony jest na lądowisko przez całe miasto ambulansem pogotowia.

- Szpitalny Oddział Ratunkowy ma ruszyć w najbliższym czasie – mówi Czytelnik. – Jego funkcjonowanie, wyposażenie i rolę opisują odpowiednie ustawy dot. Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego. Jednym z takich przepisów regulujących funkcjonowanie tegoż oddziału jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 marca 2007 roku - www.pomr.pl/media/other_files/files/akty-prawne/1-rozporzadzenie-ministra-zdrowia-w-sprawie-szpitalnego-oddzialu-ratunkowego.pdf

Wymogi dotyczące lądowiska muszą być spełnione do końca 2012 roku. W przeciwnym razie Narodowy Fundusz Zdrowia odmówi zakontraktowania w danym szpitalu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Tym samym widać, że budowa lądowiska przyszpitalnego vis a vis wejścia głównego szpitala przy ul. Mieszka I-go staje się nieunikniona. Sądzę, że warto jest przypomnieć ten temat, tym bardziej że zbliża się okres wyborów i może niektórzy kandydaci pokuszą się o jakieś obietnice w tym kierunku – dodaje mieszkaniec.

Robert Karelus, rzecznik prezydenta, tłumaczy jednak, że lądowisko, ze względów bezpieczeństwa, nie może być umiejscowione w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala miejskiego oraz pogotowia.

- Śmigłowce Mi-2 plus, będące na wyposażeniu Pogotowia Lotniczego, muszą mieć zabezpieczone lądowisko o wymiarach minimum 35 x 35 m płaskiej powierzchni, bez dołów, wystających kamieni itp. – wyjaśnia rzecznik. – W pobliżu lądowiska nie powinny znajdować się wysokie przeszkody, w miarę możliwości przynajmniej w jednym kierunku od przewidywanego miejsca przyziemienia, na odległość co najmniej 100 metrów.

Nasz rozmówca dodaje, że należy pamiętać, iż dokonując wyboru miejsca przyziemienia śmigłowca należy kierować się zasadą że na każdy 1 m wysokości przeszkody należy przyjąć 6 metrów odległości tegoż miejsca od niej - np. lądowisko winno być oddalone od przeszkody (drzewa) o wysokości ok. 10 metrów o min 60 metrów.

- Mogę dodać, że jedną z poważnie rozpatrywanych lokalizacji jest teren Basenu Północnego – podsumowuje Robert Karelus.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/14471/