iswinoujscie.pl • Wtorek [22.06.2010, 09:04:02] • Świnoujście

Kolejna „Gawęda o moim mieście” już wkrótce w księgarniach

Kolejna „Gawęda o moim mieście” już wkrótce w księgarniach

Okładka nowej książki dr J. Plucińskiego „Świnoujskie przełomy 1939 – 1959” ( fot. Archiwum autora )

Już w najbliższych dniach będzie można nabyć kolejną, czwartą już książkę z cyklu „Gawędy o moim mieście”, naszego współpracownika dr Józefa Plucińskiego. Fakt ten wyjątkowo dobrze koresponduje z obchodzoną w bieżącym roku rocznicą polskiego władania w Świnoujściu. W tomie zatytułowanym „Świnoujskie przełomy 1939 – 59”, zajął się autor miastem w najbardziej dramatycznym okresie jego dziejów, w którym nastąpiło m.in. przejęcie go przez Polaków.

W opisywanym okresie tym miasto przeżyło wojnę, zmieniło przynależność państwową i po kilkuletnim okresie powojennego marazmu w latach 1958-59 weszło ponownie na drogę rozwoju, na której to do dzisiaj się znajduje. Czytelnik znajduje więc w tym tomie wiele informacji o mniej znanych fragmentach historii z lat poprzedzających wojnę i lat jej trwania m.in. o głośnym, niszczącym nalocie na Świnoujście 12 marca 1945 r., jego konsekwencjach dla miasta i mieszkańców. Poraz pierwszy przedstawiony też został obraz społeczeństwa miasta, bezpośrednio po zajęciu go przez zwycięskie oddziały radzieckie, okres samorządu niemieckiego pod kontrolą rosyjską, czy też dramatycznie trudne warunki w jakich następowało przejmowanie miasta przez przedstawicieli władz polskich i prowadzenia polskiego osadnictwa. Zamieszczone w omawianym tomie teksty, wzbogaca duża ilość ilustracji, w tym wiele jeszcze nie publikowanych.

Kolejna „Gawęda o moim mieście” już wkrótce w księgarniach

Ilustracja z prezentowanej książki – członkowie grupy operacyjnej Pełnomocnika Rządu RP przejmującej Świnoujście w 1945 r. ( fot. Archiwum autora )

Tak jak w poprzednich „Gawędach” i te uzupełnia kalendarium oraz bibliografia wskazująca lekturę pozwalającą zainteresowanym poszerzenie wiedzy. Ze względu na ograniczona objętość, jak sam autor przyznał to we wstępie, pominięte zostały niektóre ważne zagadnienia dotyczące naszej historii powojennej. Takim jest n.p. budowa kombinatu rybackiego „Odra” i jego wpływ na rozwój miasta, sprawa żeglugi, oświaty, kultury. Historyk deklaruje powrót do tych tematów i szersze, indywidualne ich potraktowane w przyszłości. Znając jego zacięcie i pracowitość, choćby z internetowych łamów, możemy mu wierzyć i oczekiwać kolejnych „Gawęd” w niedalekiej przyszłości.

Kolejna „Gawęda o moim mieście” już wkrótce w księgarniach

Widok Placu Wolności w powojennym Świnoujsciu 1945, z książki J. Plucińskiego.( fot. Archiwum autora )

Na koniec jedna uwaga. Wydaje się że dobrze będzie jeśli opracowanie dr Plucińskiego trafi do szkolnych bibliotek, a zatem do młodych czytelników, uczniów szkół. Będzie to z pewnością pomoc w nauczaniu historii najbliższego nam regionu, do czego niemal od zawsze brakuje podręczników. Jak mało które wydawnictwo, będzie ono pomocnym w przyswajaniu przez wnuków pierwszych polskich osadników nad Świną, wiedzy o niezmiernie trudnych warunkach, w jakich przed kilkudziesięciu laty następowało otwarcie i zapisywanie polskiej karty w dziejach miasta.
Prezentacja książki połączona ze spotkaniem autorskim, nastąpi w Bibliotece Miejskiej w Świnoujściu 22 czerwca o godzinie 11. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/14410/