Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane o potrzebującym pomocy chorym przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni o godzinie 15:29. Ze wstępnych informacji przekazanych przez MRCK wynikało, że na platformie wiertniczej znajdującej się około 40 mil morskich na północ od Rozewia przebywa osoba, u której wystąpiły objawy epilepsji. Marynarka Wojenna skierowała do akcji śmigłowiec ratowniczy Mi-14 PS. Maszyna wystartowała z lotniska MW w Darłowie po niespełna dwudziestu minutach od postawienia zadania. Dowodzony przez kpt. mar. pil. Andrzeja Wawulskiego Mi-14 PS dotarł do platformy około godziny 16:45. Po 3 minutach chory był na pokładzie maszyny. Tam znalazł się pod opieką lekarza pokładowego por. mar. Marcina Lewandowskiego. Śmigłowiec skierował się na lotnisko Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach, gdzie o godzinie 17:17 chory został w stanie stabilnym przekazany obsadzie karetki pogotowia. Mi-14 PS wraca na lotnisko w Darłowie aby odtworzyć gotowość do kolejnych startów.
Skład załogi śmigłowca Mi-14 PS:
- kpt. mar. pil. Andrzej Wawulski – dowódca załogi;
- por. mar. pil. Marcin Hope – drugi pilot;
- por. mar. Marcin Lewandowski – lekarz pokładowy;
- chor. szt. mar. Julian Szulc – technik pokładowy;
- chor. mar. Paweł Szymański – ratownik;
Była to druga dzisiaj (21 czerwca) i czwarta w tym miesiącu akcja ratownicza na morzu przeprowadzona przez śmigłowce Marynarki Wojennej. Dzisiaj we wczesnych godzinach porannych lotnicy morscy udzielili pomocy choremu pasażerowi promu „Stena Baltica”. W dwóch poprzednich akcjach udzielali pomocy mężczyźnie z urazem nogi ze statku „Santa Barbara” oraz mężczyźnie z promu „Lisco Gloria”, który doznał poparzeń układu pokarmowego. Od początku lat 90-tych śmigłowce MW przeprowadziły łącznie 488 akcji ratowniczych, w których uratowano 249 osób.
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w kraju formacją lotniczą posiadającą załogi śmigłowców wyszkolone w prowadzeniu akcji ratowniczych nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnione są naprzemiennie na lotniskach w Gdyni i Darłowie na śmigłowcach typu W-3RM i Mi-14PS. Ich rejon działania obejmuje polską strefę odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku oraz strefę przybrzeżną (100 km w głąb lądu od linii brzegowej).
kpt. mar. Grzegorz Łyko
biuro prasowe Marynarki Wojennej