Decyzja o tym, które urządzenie będzie odpowiednie dla nas, zależy w dużej mierze od zasobów naszej kieszeni, ale obecnie można na rynku kupić stosunkowo tani klimatyzator mniej znanej firmy, który powinien służyć nam wiele lat.
Klimatyzatory dzielą się na trzy typy w zależności od działania i sposobu ich montowania: split, okienny i kompaktowy.
Najlepszy do mieszkania
Pierwszy z nich wydaje się najlepszym rozwiązaniem do mieszkań. Składa się z dwóch jednostek - zewnętrznej (skraplacz) oraz wewnętrznej (parownik). Główny element urządzenia jest montowany na zewnątrz domu, w ten sposób wewnątrz klimatyzator prezentuje się estetycznie i, co istotne, cicho pracuje. Ponadto jest bardzo wydajny.
Przenośny, ale hałaśliwy
Do mieszkań można także polecić klimatyzatory kompaktowe, są to przenośne, łatwe w obsłudze urządzenia. Mają one konstrukcję tak zwanych monobloków, czyli zawierają w jednej obudowie zarówno parownik jak i skraplacz. Największym problemem przy korzystaniu z takiego urządzenia jest jego dość głośna praca.
Raczej do biura
Najmniej przydatne do mieszkań są klimatyzatory okienne. Także one są konstruowane w systemie monobloku. Niestety, duże rozmiary (pudło o wymiarach ok. 60-70 cm szerokości, wysokości i długości) i konieczność montażu w oknie, co wymaga trwałej przeróbki ram, powoduje, że są one mało praktyczne w mieszkaniach. Mało kto jako alternatywę montażu klimatyzatora w oknie przyjmie montaż w ścianie, gdzie trzeba by było wykuć odpowiedni otwór. Tego typu urządzenia sprawdzają się najlepiej w biurach, a także mniejszych sklepach. W mieszkaniu wyglądałyby nieestetycznie. Przy zakupie wszelkich klimatyzatorów warto wybierać, dla własnej wygody, te sterowane pilotem.
Jaki kupić?
Na rynku mamy dosyć szeroki wybór klimatyzatorów i to różnych firm - zarówno tych najbardziej renomowanych, na przykład - Fujitsu, Hitachi czy Sanyo, jak i tańszych marek - LG, Chigo, Galanz. Większość tańszych klimatyzatorów jest produkowana w Chinach, ale na oryginalnych podzespołach. W rzeczywistości w domu nie odczujemy wielkiej różnicy między pracą kilmatyzatorów różnych marek. Za to sporo zaoszczędzimy. Zakup klimatyzatora to wydatek rzędu od 1,5 do nawet 6 tys. zł.
Można także wentylator
Dobrą alternatywą wobec kilmatyzatorów mogą być wentylatory. Generalnie wyróżniamy ich trzy rodzaje - stojące, biurkowe, sufitowe i kanałowe. W domu i biurze najpopularniejsze są te dwa pierwsze. Najlepsze modele mają regulowaną prędkość nawiewu (przynajmniej trzykrotną) oraz regulowany kąt nachylenia głowicy. Ich cena waha się od 60 do 300 zł.
Gazeta Wsółczesna