Marynarka Wojenna RP • Sobota [12.06.2010, 07:49:06] • Świnoujście

Ćwiczenia chemików ze świnoujskiej flotylli

Ćwiczenia chemików ze świnoujskiej flotylli

fot. Piotr Płuciennik

W piątek, 11.06.br., na poligonie w Ustce kończą się ćwiczenia chemików z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Manewry marynarzy z 30. Kompanii Chemicznej z Dziwnowa rozpoczęły się w poniedziałek 24 maja br. i są realizowane w ramach zgrupowania poligonowego wojsk inżynieryjnych i chemicznych marynarki wojennej.

Ćwiczenia chemików ze świnoujskiej flotylli obejmowały działania drużyny i plutonu podczas rozpoznania i likwidacji skażeń pododdziałów, sprzętu i infrastruktury. Marynarze ćwiczyli działanie w warunkach skażeń promieniotwórczych i chemicznych. Część zajęć poświęcono na treningi realizacji dodatkowych zadań takich jak lokalizacja i gaszenie pożarów, maskowanie dymem wojsk i obiektów. Podczas szkolenia żołnierze wykonywali strzelania szkolne i bojowe, rzucali ręcznymi granatami bojowymi, a także maskowali stanowiska obronne i sprzęt. Chemicy działali podczas rozpoznania skażeń dróg marszu oraz rejonu przeznaczonego do rozmieszczenia wojsk. Ćwiczyli określanie parametrów wybuchów jądrowych oraz wykrywanie i identyfikację środków trujących.

Ćwiczenia chemików ze świnoujskiej flotylli

fot. Piotr Płuciennik

Bardzo istotnym elementem podczas szkolenia specjalistycznego chemików było wykonywanie zadań w indywidualnych środkach ochrony przed skażeniami – w specjalnej odzieży ochronnej i maskach przeciwgazowych. W szkoleniu brał udział również Zespół Ratownictwa Chemicznego 30. Kompanii Chemicznej z Dziwnowa i 55. Kompanii Chemicznej z Rozewia. Zespół ten, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, prowadził rozpoznanie toksycznych środków przemysłowych. Jego marynarze rozwijali m. in. komorę dekontaminacyjną, przeznaczoną do prowadzenia odkażania wstępnego ratowników biorących udział w akcji.

Ćwiczenia lądowe jednostek Marynarki Wojennej są stałym przedsięwzięciem systemu szkoleniowego w siłach morskich. Marynarka Wojenna jako jedyny rodzaj Sił Zbrojnych RP posiada bowiem siły do działań na morzu, pod wodą, w powietrzu i na lądzie. Ćwiczenia takie stanowią przygotowanie do działań w warunkach bojowych, a także pozwalają utrzymać ciągłą gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych i na wypadek klęsk żywiołowych. Pododdziały chemiczne reagują chociażby w przypadku natrafienia na materiały chemiczne bądź toksyczne oraz pomagają społeczeństwu podczas klęsk żywiołowych.

oficer prasowy 8. FOW
kpt. mar. Jacek KWIATKOWSKI

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/14291/