Długotrwały kaszel, częste chrząkanie, stale utrzymująca się chrypka powinny skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.
- Każdy palacz prędzej czy później będzie miał problemy z oddychaniem. Praktycznie połowa hospitalizowanych na naszych oddziałach pulmonologicznych to pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej. My staramy się szybko ustalić typ histopatologiczny tego nowotworu, bo od tego zależy rokowanie i sposób leczenia. Najlepszym sposobem wyleczenia jest usunięcie płata płuca. Nam, lekarzom zależy, aby chorobę rozpoznać we wczesnym jej stadium. Wówczas wtedy są spore szanse na jej wyleczenie. Jeżeli u pacjenta są kliniczne objawy raka płuc to wtedy mamy duży problem. W takich przypadkach przeważnie następują przeżuty głównie do kości i mózgu- mówi dr Grzegorz Zioło ordynator oddziału gruźlicy i chorób płuc w szczecińskim Zdunowie.
Typową chorobą odtytoniową jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc ( POCHP) zwana cichym zabójcą palaczy.
- Paliłem przez pięćdziesiąt lat. Trzy lata temu źle się poczułem, zabrakło mi powietrza Zadyszka była bardzo silna, ale wtedy mogłem jeszcze dość swobodnie chodzić. Dziś nawet nie przejdę trzech metrów. W szpitalu jestem siedemnasty raz z rzędu w tym roku. Na początku leczono mnie jak astmatyka. Przez pewien czas podawano mi leki rozszerzające oskrzela Po nich nawet nieźle się czułem, lecz nie zrezygnowałem z palenia Teraz to już koniec. Leki nie działają. Ta choroba mnie zadusi, w taki sposób odejdę z tego świata-mówi pan Henryk chory na POCHP
W zapobieganiu schorzeń klatki piersiowej może pomóc zwyczajna profilaktyka. Każdy przynajmniej kilka razy w życiu powinien mieć wykonane badanie spirometryczne. Służy ono do pomiarów objętości i pojemności płuc, a także do przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Takie badanie stanowi podstawę diagnostyki astmy i POCHP.
Wszystko zaczyna się od pierwszego papierosa. Co dziesięć sekund umiera na świecie jedna osoba, której śmierć spowodowana jest niekorzystnym działaniem nikotyny. Co drugi palacz nie dożyje siedemdziesiątego roku życia. Dlatego zanim sięgniemy po dymka to zastanówmy się czy wato tracić zdrowie, pieniądze, a nawet życie.
Światowy dzień bez tytoniu obchodzony jest od 1987 roku. Zapoczątkowany został przez Światową Organizację Zdrowia. W tym toku motywem przewodnim jest hasło „ Młodość wolna od papierosa” Celem tegorocznej kampanii jest zachęcenie wszystkich do pozbycia się nałogu. Przecież bez papierosa żyć można.
mazd