Podczas obrad Komisji Rewizyjnej w dniu 12.06.2007, komisja zajmowała się skargą mieszkańców i członków Stowarzyszenia Przyjaciół ul. Hołdu Pruskiego, którzy chcą chronić swoje zabytkowe, ponad stuletnie kamienice, usytuowane przy w/w ulicy w Świnoujściu.
Pomimo silnego nacisku opinii publicznej, która stoi po stronie Stowarzyszenia, komisja nie uznała zasadności wniesionej skargi większość w komisji ma koalicja rządząca.
Należy zwrócić uwagę, że prowadzenie obrad, jak również szczegółowa działalność Komisji Rewizyjnej Rady Miasta ma charakter skrajnie chaotyczny.
Obrady komisji są prowadzone w sposób niespójny, nieskoordynowany i niedostatecznie zaplanowany.
Przykładem niech będzie moja cierpliwa 6 lub7-krotna prośba o poddanie pod głosowanie wniesionego przeze mnie wniosku formalnego, w sprawie zaproszenia świadków:
Dr inż. Jozefa Szkwarka- rzeczoznawcę budowlanego , który badał ten kwartał na zlecenie Miasta Świnoujście, oraz Mirosława Skorupkę- firma „Geobud” ,który zmieniał powierzchnię działek- co było zarzewiem konfliktu.
Ku mojemu zdziwieniu, po udanej próbie przejścia do głosowania, wniosek ten nie został przyjęty (mimo chęci pokrycia ewentualnych kosztów związanych z tym przedsięwzięciem z moich prywatnych środków).
Jako radny uważam, że należy zbadać tę sprawę dogłębnie zaczynając od źródła.
Dodatkowo brak prawnika Rady Miasta powoduje, że wyrocznią w sprawach prawnych są służby Prezydenta .Często odnosi się wrażenie, że to one prowadzą obrady Komisji Rewizyjnej, a których działania ta właśnie komisja winna kontrolować.
Zastanawiającym jest fakt traktowania w sposób poniżający osób skarżących, objawiający się poprzez agresywny lub zaborczy ton wypowiedzi Przewodniczącej Komisji , np. w stosunku do przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół ulicy Hołdu Pruskiego.
Jednak absolutnym złamaniem prawa było rażące naruszenie zapisów § 32 Statutu Miasta Świnoujście, który w punkcie 3 mówi, że: prawo do informacji publicznej realizuje się w
formie:
- korzystania z prawa wstępu na Sesje Rady i posiedzenia jej Komisji,
- dostępu do dokumentów dotyczących wykonywania zadań publicznych,
- dostępu do protokołów z posiedzeń Rady i jej Komisji.
Podjęta została próba nie wpuszczenia wszystkich przedstawicieli Stowarzyszenia do sali obrad, oraz wyproszenie po przesłuchaniu
zainteresowanych z dalszych obrad posiedzenia komisji.
Zachowując kwestię formalną zwróciłem się w tej sprawie do członków komisji i przewodniczącej, przypominając zapisy
Statutu Miasta, jednak Przewodnicząca nie zgodziła się na ponowne zaproszenie zainteresowanych, chociaż w tym czasie czekali na decyzję pod drzwiami.
Ponieważ podobne wydarzenie podczas obrad Komisji Rewizyjnej miało miejsce już w przeszłości z jednego z posiedzeń został wyproszony dziennikarz lokalnych mediów, chciałbym poinformować, że w przypadku pozostania na stanowisku dotychczasowej Przewodniczącej Komisji Rewizyjnej nie widzę możliwości merytorycznego porozumiewania się w omawianych przez komisję zagadnieniach i rzetelnej pracy w tej komisji.
Ponadto zaproponowany przez Przewodniczącą termin na rozpatrzenie kolejnej skargi zleconej przez Radę Miasta, wyznaczony jest na październik !
Oprócz naruszania dobrych standardów i KPA uważam wyznaczenie tak odległego terminu za lekceważenie podmiotu składającego skargę.
Członek Komisji Rewizyjnej
Rady Miasta Świnoujścia,
Radny Platformy Obywatelskiej
Marcin Miceński
www.po.swinoujscie.pl