W trakcie ćwiczeń załoga SG – 312 uczestniczyła m.in. w: szkoleniu dla oficerów wachtowych, udzielaniu pomocy innej jednostce pływającej, poszukiwaniu rozbitka w wodzie, hipotetycznej kolizji statku z kutrem rybackim. Ponadto 7 maja odbyło się ćwiczenie aplikacyjne, podsumowujące w porcie, z wykorzystaniem łączności radiowej. Były też i inne, bardziej integrujące zajęcia, jak zawody sportowe oraz wycieczka po wyspie.
Do udziału w ćwiczeniach zaproszono także przedstawicieli marynarek wojennych, straży granicznych, narodowych służb poszukiwawczo – ratowniczych oraz administracji morskich państw regionu Morza Bałtyckiego. Celem zasadniczym Baltic Sarex jest doskonalenie procedur współdziałania międzynarodowych sił i środków podczas prowadzenia akcji ratowniczych na morzu. Jest ono największym na Bałtyku i jednym z największych w Europie, międzynarodowym ćwiczeniem ratowniczym organizowanym w ramach Partnerstwa dla Pokoju zgodnie ze standardami IMO (International Maritime Organisation). W tym roku uczestniczyło w nich 28 jednostek pływających. Polska Straż Graniczna uczestniczyła w Baltic Sarex po raz pierwszy.
kmdr por. Grzegorz Goryński rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku