Marynarka Wojenna RP • Wtorek [04.05.2010, 17:09:58] • Region

BALTIC SAREX 2010

Jutro (środa, 5 maja) rozpoczyna się faza morska największych na Bałtyku międzynarodowych ćwiczeń ratowniczych pod kryptonimem „Baltic Sarex“ 2010. Załogi ponad 30 okrętów, samolotów i śmigłowców oraz grupy nurków z siedmiu państw przećwiczą potencjalne scenariusze akcji ratowniczych. Marynarka Wojenna RP wystawiła trzy rodzaje sił ratowniczych: morski, powietrzny i lądowy.

Głównym zadaniem będzie przećwiczenie reagowania międzynarodowych sił wobec katastrofy masowej na morzu, w trakcie której pomocy potrzebować będą setki ludzi. Ćwiczenie odbędzie się na wodach okalających wyspę Bornholm i potrwa do soboty 8 maja.

Polska Marynarka Wojenna skieruje do udziału w „BALTIC SAREX“ okręt ratowniczy ORP „Zbyszko“ z zaokrętowaną na nim drużyną BGR (Brzegowa Grupa Ratownictwa) oraz nurkami ratownictwa morskiego. Polski okręt operować będzie w jednej z trzech grup jednostek nawodnych. Natomiast w skład komponentu lotniczego ćwiczenia wejdzie śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej Mi-14 PS z 29 Eskadry Lotniczej MW z Darłowa.

Głównym zadaniem załogi ORP „Zbyszko“ (dowodzonej przez chor. mar. Kamila Mazura) będzie poszukiwanie i ratowanie rozbitków oraz udzielanie pomocy uszkodzonym jednostkom, które toną, utraciły sterowność lub na których wybuchł pożar. Załoga polskiego okrętu, który wyposażony jest w komorę dekompresyjną, przećwiczy także udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach nurkowych. Natomiast zadaniem załogi śmigłowca ratowniczego Mi-14 PS (dowodzonej przez kpt. mar. pil. Andrzeja Wawulskiego) będzie prowadzenie poszukiwań rozbitków z powietrza. Załoga śmigłowca będzie podejmować rozbitków, udzielać im pomocy medycznej oraz transportować na jednostki ratownicze lub do brzegowych ośrodków ratunkowych. Przećwiczy także udzielanie pomocy uszkodzonym jednostkam, na które przerzucać będzie grupy przeciwawaryjne.

Założeniem ćwiczenia jest stworzenie jak największej realności wydarzeń. Dlatego załogi nie będą wiedziały kiedy i do jakiego konkretnie zadania zostaną wezwane. Muszą być w gotowości na prowadzenie wszystkich możliwych zadań, podobnie do sytuacji kiedy przebywają w faktycznym dyżurze SAR (Search and Rescue). Zakłada się także przeprowadzenie tak dużej ilości ćwiczebnych akcji ratowniczych, aby każda z jednostek nawodnych mogła kilkakrotnie przećwiczyć dowodzenie działaniami ratowniczymi.

Najważniejszą i jednocześnie najbardziej skomplikowaną częścią ćwiczenia będzie symulacja katastrofy masowej, kiedy pomocy potrzebować będą setki ludzi ze statku pasażerskiego. Taka operacja wymagać będzie zgrania międzynarodowych sił i koordynacji działań w ratowaniu rozbitków, którzy wypadli za burtę oraz tych, którzy znajdują się jeszcze na pokładzie tonącego i płonącego statku.

Łącznie w „Baltic Sarex“ 2010 udział weźmie 28 jednostek nawodnych, 8 śmigłowców i samolotów oraz 3 grupy nurków reprezentujących bandery Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Niemiec, Polski i Szwecji.

BALTIC SAREX jest corocznym, największym na Bałtyku i jednym z największych w Europie, międzynarodowym ćwiczeniem ratowniczym organizowanym w ramach Partnerstwa dla Pokoju oraz zgodnie ze standardami IMO (International Maritime Organisation). Jego zasadniczym celem jest doskonalenie współpracy międzynarodowej w działaniach na rzecz ratowania życia na morzu. Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w Baltic Sarex od 10 lat.

kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/13857/