iswinoujscie.pl • Wtorek [13.04.2010, 07:31:16] • Świnoujście

Pokochaj swoje miasto

Pokochaj swoje miasto

fot. Krystian Papski

W dniu 08.04.2010 roku, o godzinie 16- tej, w Urzędzie Miasta odbyło się seminarium dotyczące aktualizacji Lokalnego Planu Rewitalizacji miasta. Nie jest to temat nowy. Przedstawione wizje rewitalizacji, od wielu lat są już przecież przedmiotem debaty społecznej.

Seminarium rozpoczął Andrzej Szczodry. W zakres spraw związanych z rewitalizacją terenów miejskich obecnych wprowadziła pani arch. Dagmara Mliczyńska-Hajda, która jest specjalistką na skalę krajową, w sprawach zagadnień związanych z rewitalizacją obszarów kryzysowych. Pani Mliczyńska-Hajda zwróciła uwagę, że rewitalizacja jest możliwa dopiero po zatwierdzeniu jej aktualizacji, ponieważ dopiero po aktualizacji programu jest możliwe pozyskanie środków unijnych na ten cel. Warto w kilku słowach wspomnieć czym jest sam proces rewitalizacji. Otóż nie chodzi tylko o remonty i przywrócenie świetności starym kamienicom. Program rewitalizacji zaniedbanych miejskich terenów, obejmuje działania nie tylko w sferze renowacji obiektów architektury. W założeniach to przede wszystkim szeroko zakrojone prace, mające na celu aktywizacje w zakresie społecznym i wprzężenie w działania mające "ożywić" miasto, także prywatnych przedsiębiorców.

Program rewitalizacji jest więc długoterminowym działaniem, mającym na celu zintegrowanie działań w zakresie urbanistycznym, społecznym i gospodarczym. W skali Świnoujścia, planowane są konkretne działania, obejmujące pięć obszarów miasta. Jak zauważyli nielicznie obecni radni, program ten nie obejmuje jednak Warszowa i dzielnicy nadmorskiej. Rewitalizacja na tę chwilę w Świnoujściu dotyczy lewobrzeża. Przede wszystkim zmiany mają objąć tereny powojskowe w rejonie Basenu Północnego, tereny przygraniczne, od ulicy Bałtyckiej do byłej granicy i śródmieście, czyli rejon ulic Wyszyńskiego, Hołdu Pruskiego i Monte Casino. Plany rewitalizacyjne obejmują ponad dwadzieścia szczegółowych tzw. sub-projektów, obejmujących działania w obszarze urbanistycznym, gospodarczym i społecznym. Między innymi ma być w końcu zrealizowana renowacja zabytkowej ul.Hołdu Pruskiego. Jakie mają być efekty planowanych zmian? Według prowadzących seminarium, mają np. powstać takie obiekty jak kino, kręgielnia, nowoczesne obiekty sportowe, galerie sztuki. Proponowane projekty, mają jednak przede wszystkim zintegrować i zachęcić do działania zwykłych obywateli miasta, czyli sensem tych działań jest aktywizacja społeczeństwa. Władze miasta, są szczególnie zainteresowane zaangażowaniem w projekty prywatnych przedsiębiorców.

Do końca maja, trwają prace nad zakończeniem projektów aktualizacyjnych, które mają być zatwierdzone w na sesji w czerwcu. Za kilka lat przekonamy się, czy znów będziemy potrzebować aktualizacji starych projektów? Zależy to też od nas samych. Może warto jednak to miasto pokochać?

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/13594/