Dr Józef Pluciński • Wtorek [06.04.2010, 08:56:46] • Świnoujście

Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy widziany od strony ogrodu, 1938 r.( fot. Archiwum autora )

Zbudowany w latach 1899 – 1900 Dom Konwersacji, w swym kształcie nadanym mu przez projektantów i budowniczych nie przetrwał długo. W kilka lat potem w latach 1909 – 1910, budynek został gruntownie przebudowany. Z dawnej bryły nietknięta została chyba tylko wieża. Do pierwotnego budynku dodano nowe skrzydło z salą balową i dodatkową restauracją. Zmodernizowano też gruntownie wyposażanie, wprowadzając szereg nowinek technicznych. Od strony obecnej ulicy Trentowskiego dobudowano kolumnadę, handlowy pasaż z dużą ilością sklepików i małych kafejek.

W ogrodach tak przebudowanego obiektu znalazły miejsce łazienki oraz siedziba zarządu uzdrowisk. Dołożono wiele wysiłku, by wzbogacić otaczające obiekt ogrody. Po przebudowie kompleksowi nadano oficjalną nazwę Miejskiego Domu Zdrojowego. Potocznie przyjętą nazwą był Dom Zdrojowy (Kurhaus).

Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy, lata 20-te, widok od promenady.( fot. Archiwum autora )

Jak się okazało dokonana inwestycja była ze wszech miar celową. Dom Zdrojowy stał się faktycznym centrum życia towarzyskiego i kulturalnego nie tylko dzielnicy nadmorskiej ale miasta. W jego salach, także po sezonie letnim systematycznie odbywały się koncerty, a na tamtejszej scenie wystawiano sztuki teatralne w pełnej obsadzie aktorskiej także spektakle operetkowe.
Integralną częścią składową Kurhausu była też muszla koncertowa położona po drugiej stronie promenady. Zbudowano ja w 1911 r. ale przebudowano około 10 lat później nadając jej formę w jakiej przetrwała do dzisiaj. W tym obiekcie przez cały sezon letni odbywały się koncerty muzyki określanej jako koncert promenadowe, w wykonaniu etatowej orkiestry kameralnej, zatrudnionej przez zarząd uzdrowiska, jak też orkiestry miejscowego garnizon. Miejscem koncertów muzyki operetkowej był też tzw. pawilon muzyczny w ogrodzie Domu Zdrojowego. Szczęśliwym trafem oba obiekty zachowały się do dzisiaj. Ów pawilon muzyczny stanowił przed kilku jeszcze laty część kawiarni „Parkowej”, no a muszla koncertowa po remoncie, stanowi nadal ozdobę nadmorskiej promenady.

Dom Zdrojowy

Widok Domu Zdrojowego i muszli koncertowej z lotu ptaka, 1937( fot. Archiwum autora )

Dom Zdrojowy był przy tym także miejscem uciech kulinarnych. Zachowana reklamowa fotka jako atrakcję Kurhausu wymienia pierwszorzędne wino i piwo, herbatki tańcujące, lody i ciastka no i naturalnie doskonałą kuchnię. Nie było w tym przesady. Kuchnia Domu Zdrojowego cieszyła się tak znakomitą renomą, że z czasem tamtejsza restauracja stała się reprezentacyjnym lokalem Świnoujścia. Przyjmowani tam byli z reguły wszyscy oficjalni goście przybywający do miasta na zaproszenie burmistrza.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/13564/