Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [05.04.2010, 08:11:35] • Świnoujście

Turniej Miast Kołobrzeg – Świnoujście cz. 2

Turniej Miast Kołobrzeg – Świnoujście cz. 2

fot. Andrzej Ryfczyński

W niedzielę 2 lipca 1967 roku w programie Telewizji Polskiej, w ciągu trzech godzin emitowano „na żywo” turniej rozgrywany między miastami Kołobrzeg i Świnoujście.

Były to wówczas w zasadzie równorzędne pod względem wielkości i charakterystyki gospodarczej miasta. Obydwa, po okresie marazmu powojennego, odbudowały się jako modne nadmorskie ośrodki uzdrowiskowo – wczasowe i porty rybackie. Oba wreszcie, zamieszkiwało młode, o dużych aspiracjach społeczeństwo. W tamtym okresie miasta znajdowały się w dwóch różnych województwach, koszalińskim i szczecińskim. Patronujące im władze wojewódzkie były taką promocją ich terenu bardzo zainteresowane i nawet zapewniły na ten cel nagrody, niezależnie od tej, jaką zwyczajowo fundował dla zwycięzcy Urząd Rady Ministrów.

Turniej Miast Kołobrzeg – Świnoujście cz. 2

fot. Andrzej Ryfczyński

Już w początkach roku podjęte zostały niezbędne przygotowania organizacyjne. W Świnoujściu powołany został komitet organizacyjny, w skład którego weszli przedstawiciele władz politycznych, administracyjnych, odpowiedzialni pracownicy najważniejszych instytucji jak Komendy Portu, PPDiUR „Odra”, Uzdrowisk, placówek kultury, Urzędu Morskiego. Pracami kierował ówczesny Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Józef Trzeciak oraz Jerzy Zygmanowski. Z owego 20 – osobowego komitetu, w mieście zamieszkują jeszcze panie Janina Lech i Ina Porębska oraz pan Bronisław Zimecki. Jak to w tamtych latach bywało, władze miasta wystosowały do wszystkich zakładów i instytucji apel o włączenie się do przygotowań do turnieju i aktywne w nim uczestniczenie. W okolicach kwietnia, przy udziale przedstawicieli Telewizji Polskiej i delegatów obu miast, ustalono listę konkurencji, w jakich rozgrywać się miały turniejowe zmagania. Zdecydowano, że ze względu na specyfikę obu miast, większość konkurencji, mianowicie około 80% będzie związana z pracą na morzu i wypoczynkiem nad morzem. Z tej listy wymienię tylko niektóre bardziej charakterystyczne: sztafeta morska z udziałem pływaków i szalup wiosłowych, konkurs sprawności statków pożarniczych, turniej wiedzy o morzu, degustacja ryb, naprawianie sieci, chrzest morski, spawanie podwodne, konkurs plażowy. Był jeszcze współzawodnictwo orkiestr, konkurs na piosenkę o mieście, walka na bomie, regaty żeglarskie. W sumie ciekawe i urozmaicone konkurencje.

Turniej Miast Kołobrzeg – Świnoujście cz. 2

fot. Andrzej Ryfczyński

Z dzisiejszej perspektywy naprawdę imponujący był rozmach organizacyjny. Było to wówczas największe w dziejach polskiej telewizji zrealizowane widowisko. Wystarczy powiedzieć że w jego realizacji wzięło ponad udział 200 pracowników oraz 15 kamer rozmieszczonych na lądzie, na latarni morskiej i wreszcie na pokładzie desantowca podstawionego do dyspozycji TV przez Marynarkę Wojenną. Na pokładzie tego okrętu znajdowało się stanowisko dowodzenia kierującego całym przedsięwzięciem redaktora Mariusza Marzyńskiego. W obu miastach do rozgrywania poszczególnych konkurencji zaangażowanych były również dosłownie setki ludzi nie wspominając już o barwnych korowodach na ulicach i tysiącach gapiów na ulicach i w miejscach rozgrywania niektórych konkurencji. Oba miasta wspomagane też były sprzętowo i kadrowo przez firmy im patronujące Polskie Linie Oceaniczne wspierały Kołobrzeg, Polska Żegluga Morska Świnoujście.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/13558/