iswinoujscie.pl • Piątek [02.04.2010, 08:14:10] • Świnoujście
Po roku 2012 drożej za śmieci

fot. Sławomir Ryfczyński
We wtorek o godzinie 16-tej radni spotkali się na seminarium, zorganizowanym w sprawie gospodarki odpadami w mieście. Spotkanie prowadził Zastępca Prezydenta Pan Andrzej Szczodry. Wśród obecnych był Pan Robert Wawrzyniak - Przewodniczący Celowego Związku Gmin R-XXI.
W części pierwszej debaty, Andrzej Szczodry w swoim referacie przedstawił czynniki, jakie wpłynęły na to, że Świnoujście przystąpi do CZG R-XXI, wyjaśnił też czym jest Związek. CZG R-XXI jest jednostką samorządową, która skupia gminy realizujące zadania związane z wprowadzeniem nowego typu zarządzania gospodarką odpadami. Według ustaleń Unii Europejskiej wszystkie kraje unijne, powinny do końca roku 2012 wprowadzić nowy, jednolity system gospodarki odpadami. UE planuje sukcesywnie zmniejszać masę odpadów biodegradalnych i zwiększać poziom odpadów opakowaniowych, podlegających procesowi recyklingu, np. w założeniach, do końca 2020 roku, poziom odpadów biodegradalnych ma się zmniejszyć o 65%, w stosunku do roku 1995. Na kraje, które tego zadania nie zrealizują, UE nałoży wysokie kary, a co za tym idzie, obciążone zostaną również poszczególne gminy. System, do którego wprowadzenia zmierza zarząd CZG R-XXI, na poziomie pojedynczych gospodarstw, najogólniej problem ujmując ma polegać na podziale odpadów na suche, czyli papier i wszelkiego rodzaju opakowania i odpady mokre... Ponieważ w Świnoujściu nie ma warunków dla budowy nowego, nowoczesnego składowiska śmieci, z powodów między innymi ekologicznych, jak również ze względu na przepisy unijne, jako gmina nie spełniamy wymogów dofinansowania dla budowy nowych, nowoczesnych składowisk śmieci, Świnoujście musi poszukać rozwiązania problemu śmieciowego na zewnątrz. Tym bardziej, że do roku 2012-go musi zostać zamknięte składowisko odpadów w rejonie Przytoru. Dlatego też, jak argumentował Pan Andrzej Szczodry, Świnoujście przystępuje do programu wdrażanego przez CZG R-XXI.

fot. Sławomir Ryfczyński
Jeżeli Związek zdąży zrealizować projekt budowy nowoczesnego zakładu składowanie i przetwarzania odpadów w Słajsinie, to śmieci z naszego miasta trafią właśnie tam. Koszt inwestycji w Słajsinie łącznie będzie wynosił około 109 mln zł, a realizacja inwestycji zaplanowana jest na 18 do 24 miesięcy. Słajsino jest odległe od Świnoujścia o ponad 100km,Pan Andrzej Szczodry zaznaczył, że z powodu transportu mieszkańcy nie poniosą dodatkowych kosztów.
Swój referat wygłosił również Pan Robert Wawrzyniak, przedstawiając zasady, według których będzie funkcjonować nowy system gospodarowania odpadami. Mimo, że na sali obecnych było niewielu radnych, wywiązała się gorąca dyskusja. Obecni byli również przedstawiciele świnoujskich firm, zajmujących się w praktyce gospodarowaniem odpadami na terenie miasta. Debatę podgrzała też kwestia tzw. "podatku śmieciowego". Jak mówił Pan Szczodry - "...opcja wprowadzenia podatku śmieciowego jest bardzo poważnie brana pod uwagę..." Wymaga to jednak odpowiedniej Ustawy, a także referendum na terenie poszczególnych gmin. Podatek śmieciowy miałby zastąpić, obecnie funkcjonujący system finansowania gospodarki odpadami. Długa i burzliwa debata, zakończyła się wnioskiem, że nowy system w gminie trzeba wprowadzić. Za wcześnie jednak na określenie szczegółów, których domagali się radni i przedstawiciele firm porządkujących miasto, dotyczących tego, jak w praktyce będzie funkcjonować ten system. Zapytaliśmy - Co będą oznaczać te zmiany dla mieszkańców, i czy w związku z tym, od roku 2012 będą wyższe opłaty za wywóz śmieci? Pan Andrzej Szczodry odpowiedział że "... na pewno będzie drożej, ale jeszcze drożej byłoby takiego systemu nie wprowadzać, ze względu na unijne kary..."
ArtM.