iswinoujscie.pl • Piątek [26.03.2010, 00:20:41] • Polska

Wspólne opodatkowanie z dzieckiem

Tak jak w latach ubiegłych osoby samotnie wychowujące dzieci będą mogły skorzystać z preferencyjnego obliczenia podatku dochodowego – czyli wspólnego opodatkowania z dzieckiem.

1. Osoba samotnie wychowująca dziecko
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się: jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli ta osoba jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację. Za osobę samotnie wychowującą dzieci jest również uważana osoba pozostająca w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

2. Wspólne opodatkowanie z dzieckiem niepełnosprawnym
Podatnicy wychowujący niepełnosprawne dzieci skorzystają z kilku zmian, które umożliwią większej grupie podatników ze skorzystania z preferencyjnego opodatkowania. Do grupy tej dołączyli podatnicy wychowujący niepełnosprawne dzieci, bez względu na wiek, otrzymujące dodatek pielęgnacyjny oraz rentę socjalną.

3. Wniosek o wspólne opodatkowanie
Prawo skorzystania ze wspólnego opodatkowania jest uzależniona od złożenia przez podatników wniosku w zeznaniu podatkowym. Urząd skarbowy uwzględni wniosek o wspólne rozliczenie podatku, pod warunkiem że zostanie on złożony nie później niż w terminie określonym dla złożenia zeznania podatkowego, czyli do 30 kwietnia 2010 r.

4. Wspólne opodatkowanie z nierezydentem*
Zmiana przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadziła możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania z dzieckiem przez rodziców, którzy są tzw. nierezydentami.

Aby skorzystać z tej możliwości trzeba spełnić następujące warunki:
uzyskać na terytorium Polski co najmniej 75 proc. całkowitych przychodów w roku podatkowym,
musi istnieć podstawa prawna do wymiany informacji przez organy podatkowe Polski
z organami podatkowymi państwa miejsca zamieszkania podatnika dla celów podatkowych (umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, umowy międzynarodowe),
Podatnik powinien udokumentowanie certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Dodatkowo na żądanie organów podatkowych bądź organów kontroli skarbowej podatnik jest zobowiązany do udokumentowania wysokości swoich łącznych przychodów osiągniętych w roku podatkowym.
*Nierezydent – osoba mająca miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

5. Kto nie może skorzystać z tego uprawnienia?
Z łącznego opodatkowania dochodów nie mogą korzystać osoby samotnie wychowujące dzieci, jeżeli osoby te uzyskiwały przychody z działalności opodatkowane podatkiem linowym, kartą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. To samo dotyczy osób, do których miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku tonażowym.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik Prasowy
Izby Skarbowej w Szczecinie

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/13412/