iswinoujscie.pl • Piątek [26.02.2010, 19:40:23] • Świnoujście

Budowa terminalu (LNG) w Świnoujściu ze środków Unii Europejskiej

26 lutego 2010 roku w Krakowie została podpisana umowa pomiędzy spółką Polskie LNG S.A. a Instytutem Nafty i Gazu, która jest elementem procesu pozyskania środków unijnych w wysokości 456 milionów złotych. Instytut Nafty i Gazu, jako Instytucja Wdrażająca dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), przeprowadzi procedurę aplikacyjną, dotyczącą projektu Polskiego LNG S.A. pt. „Budowa Terminala Regazyfikacyjnego Skroplonego Gazu Ziemnego w Świnoujściu – Instalacja rozładunkowa i regazyfikacyjna”. Wniosek do Komisji Europejskiej zostanie złożony do końca kwietnia 2010 roku.

- Zakładamy, że decyzja o przyznaniu dofinansowania z funduszy unijnych zostanie podjęta w lipcu - powiedział po podpisaniu umowy Prezes spółki Polskie LNG Zbigniew Rapciak. – W połowie roku dokonamy także wyboru konsorcjum, które zbuduje terminal LNG w Świnoujściu – dodał.

2 lutego 2010 r. Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska podpisała zaktualizowaną listę projektów indywidualnych w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, na której znajduje się inwestycja realizowana przez Polskie LNG S.A.

Na budowę terminalu LNG w Świnoujściu została także przewidziana kwota 80 mln EUR, w ramach Programu "European Energy Plan for Recovery" (tzw. Recovery Plan). Aplikację do Komisji Europejskiej, o przyznanie tych środków, wspólnie złożyły spółka Polskie LNG (55 mln EUR) oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście S.A. (25 mln EUR).


* * *
Polskie LNG S.A. jest spółką celową, powołaną do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu. Spółka Polskie LNG została utworzona w 2007 r. jako element strategii zdywersyfikowania dostaw gazu do Polski. Jej właścicielem jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. – spółka Skarbu Państwa. Budowa terminalu LNG została uznana przez Rząd za strategiczną inwestycję dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Terminal LNG powstanie w Świnoujściu, na terenie przeznaczonym pod rozwój portu. Pozwoli na odbiór do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3. Budowa terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Rozpoczęcie budowy terminalu planowane jest na drugą połowę 2010 roku, a zakończenie – na 30 czerwca 2014 roku.

Kontakt:
Justyna Bracha-Rutkowska,
Rzecznik prasowy
Polskie LNG S.A.
justyna.bracha.rutkowska@polskielng.pl,
tel. 022 589 84 11, kom. 605 107 422

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/13135/