iswinoujscie.pl • Poniedziałek [22.02.2010, 14:43:40] • Świnoujście

Dzień Języka Ojczystego w Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich

Dzień Języka Ojczystego  w Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich

fot. Sławomir Ryfczyński

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego młodzież Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Olimpijczyków Polskich przystąpiła dziś do specjalnie z tej okazji przygotowanego dyktanda. W szranki stanęli uczniowie klas pierwszych, którzy pisali o tym, co wydarzyło się nad jeziorem Świteź (tekst oparty na znanej uczniom balladzie Mickiewicza) oraz uczniowie klas drugich i trzecich, którzy „zmagali się” głównie z nazwami własnymi – geograficznymi, instytucji i ich skrótami w tekście przedstawiającym historię ustanowienia wczorajszego święta. Celem dzisiejszego dyktanda, jak wyjaśniła prowadząca polonistka i pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia, pani Wiesława Penc – Chmiel, była nie walka o ocenę szkolną czy tytuł zwycięzcy, ale przede wszystkim zdrowa i bezstresowa rywalizacja w sympatycznej atmosferze, w której uczniowie mieli popróbować swoich sił.

Aby było jeszcze sympatyczniej uczniom klas drugich i trzecich towarzyszyło w roli uczestników kilkoro nauczycieli, w tym pani dyrektor Małgorzata Ptasińska oraz druga polonistka , pani Marta Wojciechowska. W trakcie konkursu – pan Witold Tabiszewski (nauczyciel wychowania fizycznego, też uczestnik dyktanda) zaprezentował pokazowe hołubce. W ten sposób wszyscy okazali swoją otwartość, a także doszli do wspólnego wniosku, że pisownia ( i nie tylko ona) w naszym języku jest trudna i tak naprawdę do końca „nie ma na nią mocnych” i mocniejszych – wszak znani językoznawcy sami przyznają się do wielu wątpliwości i zastanawiają nad różnymi trapiącymi ich problemami. Uczniowie G P 1 zauważyli, że między innymi takie formy poznania ortografii jak dzisiejsza są i ciekawe, i pouczające , bo niemało z nich miało okazję po raz pierwszy usłyszeć tak rzadkie (i przysparzające wielu rozterek ortograficznych) wyrazy jak np.: gżegżółka, kszyk, piegża, warżka, grążel, dzierzba i dziędzierzawa oraz dziubałkowate. Zawahać się też można było przy „Kozaku, który tańczy kozaka”, a także wówczas, kiedy należało odróżnić (ortograficznie oczywiście) morze Bałtyk od Morza Bałtyckiego. Nie dość, że mamy tyle trudnych zasad, to jeszcze od wielu z nich istnieją wyjątki, które trzeba znać i zapamiętać – wzdychali pierwszoklasiści.
Zwycięzców dyktanda (a także wyjaśnienie wszystkich ortograficznych zawiłości , które wystąpiły na dzisiejszym konkursie), poznamy niebawem na stronie internetowej GP 1.
Zainteresowanych zapraszamy do lektury.

Gimnazjum Publiczne nr 1

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/13066/