Rzecznik Prezydenta Miasta • Wtorek [16.02.2010, 14:53:21] • Świnoujście

Mieszkanie chronione - kolejna placówka pomocy społecznej w Świnoujściu

Mieszkanie chronione - kolejna placówka pomocy społecznej w Świnoujściu

Zdjęcia obrazują obecny stan lokalu.( fot. Urząd Miasta Świnoujście )

Prezydent Świnoujścia ogłosił przetarg na remont i adaptację mieszkania przy ulicy Paderewskiego na tzw. Mieszkanie chronione.

Przekroczenie progu pełnoletniości dla młodego człowieka jest momentem ważnym i długo oczekiwanym. Daje przepustkę do upragnionego świata dorosłych, ale dom rodzinny młodych ludzi jest oparciem, na które mogą liczyć, gdy napotkają przeszkody. Młodzież z placówek opiekuńczo - wychowawczych przeważnie nie może liczyć na wsparcie i pomoc rodziny. Samodzielność muszą osiągnąć o wiele wcześniej niż dzieci z domów rodzinnych.

Mieszkanie chronione - kolejna placówka pomocy społecznej w Świnoujściu

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Próbą złagodzenia przejścia progu z dzieciństwa w dorosłość jest tworzenie Mieszkań Chronionych. Podstawą prawną z zakresu pomocy społecznej do udzielenia schronienia wychowankom jest Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r.

Celem tworzenia mieszkań chronionych jest przede wszystkim: zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych i rodzin zastępczych oraz przygotowanie ich mieszkańców do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Lokal Mieszkań Chronionych urządzony jest na wzór domu. Mieszkańcy, pokrywają część kosztów utrzymania lokalu . Świnoujska placówka będzie składała się z dużego,wspólnego pokoju z aneksem, łazienki, toalety oraz czterech pokojów, w których zamieszkają wychowankowie .Zostanie ono wyposażone w meble i sprzęt gospodarstwa domowego.

Osoba usamodzielniona zamieszkująca Mieszkania Chronionego zobowiązana jest do: przestrzegania kontraktu, realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia, uczestnictwa w zajęciach warsztatowych i prowadzonych programach profilaktyczno - terapeutycznych. Program ukierunkowany jest w szczególności na: uczenie przestrzegania norm zachowań; pomocy w rozwijaniu ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych: umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania codziennych konfliktów, opierania się naciskom ze strony otoczenia; poszukiwanie silnych stron osobowości, umiejętności wyrażania swoich uczuć, emocji czy optymalnego komunikowania się z otoczeniem. Poprzez uczestnictwo w programie młodzież powinna pokonać swoje poczucie zagubienia i osamotnienia oraz przezwyciężyć pokusę ucieczki w używki i nałogi.

Mieszkanie chronione - kolejna placówka pomocy społecznej w Świnoujściu

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Do Mieszkań Chronionych może być zakwalifikowana osoba, która zgodnie z programem usamodzielnienia: opuściła placówkę opiekuńczo - wychowawczą lub rodzinę zastępczą, ukończyła przewidziany okres nauki, otrzymała skierowanie wydane przez MOPR .Pobyt w mieszkaniach chronionych jest uzależniony od indywidualnych potrzeb wychowanków - nie powinien jednak trać dłużej niż 3 lata.

Pobyt w Mieszkaniach Chronionych jest przedłużeniem procesu wychowawczego, ale na zupełnie innych zasadach niż te, które obowiązywały w placówce opiekuńczo wychowawczej. Wychowankowie dzielą w nim w równym stopniu obowiązujące zasady, jak i zakresy obowiązków domowych. Muszą rozwiązywać na równych zasadach bieżące trudności, jak i negocjować warunki podziału obowiązków w części wspólnej Mieszkań.

Poprzez utworzenie Mieszkań Chronionych pragniemy pomagać młodym ludziom, którzy stoją na progu dorosłości. Naznaczeni poprzez los dramatem życia rodzinnego muszą nauczyć się tworzyć prawdziwy Dom. Młodzież w takim mieszkaniu często zachłystują się pozorną wolnością. Chcą poczuć smak tego, co do tej pory było zakazywane albo dla nich niedostępne. Nareszcie mają pieniądze, by kupić ulubione meble, upragniony komputer, nowoczesne MP 4. Mogą iść na dyskotekę czy do znajomych, bez spowiadania się z godzin i miejsc pobytu. Często z ich pokoi słychać zbyt głośną muzykę. Czują się wolni. Początkowy okres zachłyśnięcia się wolnością mija jednak szybko. Sąsiedzi skutecznie wymuszają na nich ograniczenie głośności muzyki. Markowe ciuchy są drogie, wyjścia do restauracji, czy na imprezy kosztują sporo. Nagle okazuje się, że pieniądze z wyprawki starczają na minimum utrzymania. Chcąc korzystać z uroków życia, muszą podjąć pracę, kontynuowania naukę.. Jako dorośli ludzie biorą odpowiedzialność za swój czas i swoje decyzje. Muszą racjonalnie gospodarować pieniędzmi.

Największym problemem, przed jakim stają mieszkańcy Mieszkań jest przyszłość. Dla tych dzieci jest ona szczególnie trudna do określenia i niepewna. Nie mogą niczego zaplanować w dłuższej perspektywie, nie wiedzą gdzie będą mieszkać, ani co będą robić. Jedno jest natomiast przerażająco pewne: muszą się nauczyć i przyzwyczaić do myśli, że mogą polegać tylko na sobie. Możliwość zamieszkania z usamodzielnionymi wychowankami jest olbrzymim przeżyciem zawodowym jak i osobistym. Mieszkania Chronione są dla wychowanków świetnym sprawdzianem życia w społeczeństwie, dającym im bezpieczny czas na wejście w życie dorosłe. Dla wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych są szczególną szansą na to, by dojrzała ich społeczna i emocjonalna osobowość, co jest gwarantem prawidłowego podejmowania działań i decyzji w dalszym życiu, zgodnych z zasadami i normami współżycia społecznego.

Radą służyć im będzie specjalnie powołany w ramach programu opiekun.

Opracowano na podstawie wspomnień opiekuna wychowanków mieszkania chronionego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/13008/