iswinoujscie.pl • Poniedziałek [08.02.2010, 20:32:01] • Świnoujście

Pożegnanie karnawału

Pożegnanie karnawału

fot. istockphoto.com

Przed nami ostatnie dni tegorocznego karnawału. W nocy z wtorku na środę, zgodnie z chrześcijańską tradycją przechodzimy w czas wyciszenia, zadumy. Radość powróci do nas wraz z wielkanocnym porankiem. A 16 lutego - na pożegnanie karnawału spożywać będziemy śledzika.

Trochę jakby na przekór unijnym limitom połowowym, tego dnia w Polsce nie będziemy liczyć smacznych potraw przyrządzonych z tej ryby. „Śledzik” to jedna z tradycji, którą Polacy kultywują do dziś. Ryba – symbol postu rafia 16 lutego na nasze stoły na znak wejścia w okres 40-dniowej pokuty. Rozpoczyna się okres duchowego przygotowania do misterium męki pańskiej. Przed nami – zgodnie z tradycją 40 dni wstrzemięźliwości od obfitego jedzenia, picia, hucznych zabaw. Karnawał obfitował w Świnoujściu w liczne bale i inne imprezy.

Tegoroczny zbiegł się z okresem balów studniówkowych. Dlatego też maturzyści zapewne długo pamiętać będą karnawał '2010. Inni świnoujścianie wspominać będą z kolei prywatki i szalone noce w „Konstelacji” i wielu innych lokalach.

Co warto wiedzieć o dzisiejszej tradycji? W dawnej Polsce dzisiejszy śledzik nosił inną nazwę. Dzień te nazywano zapustami albo kusakami. W niektórych regionach Polski popularne było przebieranie się. Specjalnie przygotowane stroje miały uchronić przed kusym czyli – diabłem. Śledzik na zapustowych stołach pojawił się stosunkowo niedawno. Przed wiekami tego dnia dominowały raczej tłuste potrawy. Mięsa i kiełbasy. Obecnie także niektóre lokale kultywują śledzikową tradycję. Na taki wieczór w Świnoujściu zaprasza m.in. pub „Figa u Gabi” przy ul. Słowackiego 27/3. Impreza rozpocznie się we wtorek o godzinie 20.00

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/12896/