Formatowanie dysku czy też usuniecie partycji nie kasuje definitywnie informacji na dysku. Wrzuceniu pliku do kosza powoduje, że plik ten jest niedostępny za pośrednictwem systemu operacyjnego, ale jest on nadal dostępny dla oprogramowania odzyskiwania plików (lub przez sam Windows, jeżeli nie opróżnimy kosza). Z tego powodu koniecznym jest używanie dedykowanych narzędzi kasowania dysków.
Do definitywnego usuwania danych z dysku można zastosować np. bezpłatne narzędzie DBAN. DBAN nadpisuje każdy blok dysku twardego kilka razy. Jest on zgodny m.in. z zaleceniami Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. DBAN tworzy ładowalną dyskietkę lub plik ISO, który można wypalić na CD. Po załadowaniu dyskietki lub CD, z pomocą kilku klawiszy można rozpocząć usuwanie danych z dysku.
Z kolei narzędzie Secure Erase używa komendy Disk Drive Secure Erase wbudowanej w firmware większości używanych dzisiaj dysków. Metoda ta jest znacznie szybsza niż stosowanie aplikacji do usuwania bloków na dysku.
Kolejnym sposobem zabezpieczenia dysku jest szyfrowanie danych zabezpieczające przed dostępem osób nieupoważnionych. Szyfrowania można używać także do ubezpieczania usuwanych plików. Jeżeli pliki zostaną zaszyfrowane przed usunięciem, to system odzyskiwania plików musi mieć możliwość przywracania zaszyfrowanych wersji plików, ale nie może ich deszyfrować. Oznacza to, że nikt, poza osoba dysponującą kluczem, nie będzie mógł przeglądać tych plików po ich ewentualnym odzyskaniu.
Poza skutecznym skasowaniem informacji na dyskach twardych należy pamiętać także o niszczeniu CD i DVD zawierających wrażliwe dane. Specjalne niszczarki umożliwiają zmielenie dysków optycznych. Na szczęście karty pamięci flash czy pamięci USB nie muszą być fizycznie niszczone, aby pozbyć się informacji na nich zawartych. Do tego celu można użyć bezpłatnego narzędzia Eraser, które zapisuje losowe dane na karcie pamięci flash lub pamięci USB.