www.slonecznie.pl • Wtorek [19.01.2010, 03:24:17] • Świnoujście

Wyprawa nurkowa – Egipt, Safaga, Maj 2010

Wyprawa nurkowa – Egipt,  Safaga,  Maj 2010

fot. istockphoto.com

Egipt posiada dwa największe skarby narodowe: na lądzie zabytki jednej z najstarszych cywilizacji, a pod wodą przepiękne i o wiele starsze rafy koralowe.

Nic tak nie kontrastuje z monotonią pustyni rozciągającej się nad brzegami morza czerwonego jak podwodna feria barw niezliczonych gatunków kolorowych ryb i korali.
To właśnie rafy morza czerwonego, są jednymi z najlepszych na świecie i przyciągają do Egiptu miliony turystów rocznie Ciepłe wody o temperaturze 29 stopni latem, 22 stopni zimą i gwarancja pogody przez cały rok, dają idealne warunki do poznawania tego cudownego, podwodnego świata.

Wyprawa nurkowa – Egipt,  Safaga,  Maj 2010

fot. istockphoto.com

Najprostszym i najpopularniejszym wśród turystów sposobem na obcowanie z morskimi stworzeniami jest tak zwany snorkling, czyli pływanie powierzchniowo z maską i rurką. Jednak choć snorklowanie pozwala podejrzeć życie podwodne, to dopiero nurkowanie z akwalungiem pozwala odkryć tajemnice raf koralowych i docenić w pełni piękno i niezwykłość podwodnego świata.
Nurkowanie, kiedyś zarezerwowane dla wybranych, teraz dzięki rozwojowi nauki i technik nurkowania zawędrowało pod strzechy. Dziś nurkowania rekreacyjnego może spróbować prawie każdy, a wakacje w Egipcie z ciepłym morzem i cudami morskich głębin są idealnym miejscem na rozpoczęcie swojej wielkiej morskiej przygody. Dla osób które nie są pewne czy ten sport jest dla nich, najlepszym sposobem na przekonanie się jest tak zwane intro diving, czyli nurkowanie próbne, podczas którego schodzimy na rafy w asyście instruktora, a jedyne o co musimy się martwic to oddychanie przez automat oddechowy i podziwianie otaczającego nas świata - o resztę zatroszczy się instruktor.
Nic jednak nie zastąpi samodzielnego szybowania w toni morskiej pośród wielobarwnych ławic ryb, a to jest możliwe tylko z certyfikatem jednej z rozpoznawalnych na całym świecie organizacji nurkowych, z których najpopularniejsze wydające certyfikaty pozwalające na nurkowanie rekreacyjne to PADI, SSI oraz CMAS. Kurs można zrobić w Polsce przed wyjazdem, jak i w wersji dla bardziej ciepłolubnych na miejscu w Egipcie. Mniejsze znaczenie ma z której z organizacji wybierzecie państwo szkolenie, ważniejsze jest to że mając certyfikat można zacząć zdobywać doświadczenie, a tak naprawdę to zdobyte w praktyce doświadczenie otwiera przed nami coraz to lepsze i trudniejsze, ale za razem piękniejsze i niezniszczone przez cywilizacje miejsca nurkowe. Szybko się państwo przekonacie że to co budziło na początku wasz zachwyt podczas snorklingu, jest stertą gruzu koralowego w porównaniu do raf jakie mamy możliwość zobaczyć nurkując z akwalungiem w mniej uczęszczanych miejscach.

W samym Egipcie jest wiele miejsc popularnych wśród nurków:

Hurghadę i okolice proponuję raczej nurkom na początku ich przygody z nurkowaniem lub odwiedzającym Egipt po raz pierwszy, ponieważ wiele raf jest już zniszczonych przez masową turystykę. Choć i tu znajdziecie wiele ciekawych miejsc nurkowych. Pośród nich moim zdaniem najlepsze są Shaab (z arabskiego „rafa”) Abu Nuhas i Abu Ramada.

Jednym z najciekawszych miejsc na wyjazd zarówno wypoczynkowy jak i nurkowy jest Safaga. Przede wszystkim pozbawiona jest tłoku na nurkowiskach, co pozwala na delektowanie się czasem spędzonym pod wodą wśród morskich stworzeń. Safaga ma także jedne z najładniejszych, niezniszczonych raf w morzu czerwonym, a przy tym pełne dużych zwierząt, których ze świecą szukać w oddalonej o zaledwie 60km Hurghadzie. Przy tym większość z miejsc nurkowych jest dość łatwa i poradzą na nich sobie osoby z niewielkim doświadczeniem. Najpiękniejsze z miejsc nurkowych to Panorama Reef, Ras Abu Soma i Sharm El Naga. Natomiast jednym z najciekawszych, jednak zarezerwowanym dla doświadczonych nurków jest miejsce jednej z największych tragedii morskich ostatnich 20 lat - wrak promu pasażerskiego Salem Express, który zatonął w 1991 roku zabierając ze sobą ponad 800 istnień.

Wyprawa nurkowa – Egipt,  Safaga,  Maj 2010

fot. www.slonecznie.pl

Stosunkowo młodym kierunkiem jest położone 400km na południe od Hurghady, bliżej granicy z Sudanem, Marsa Alam. Marsa Alam wygląda w chwili obecnej podobnie jak wyglądała Hurghada 50 lat temu, więc nie można tu liczyć na miasto z wielkimi rozrywkami, ale za to miejsca nurkowe są tu prawie dziewicze. Co prawda populacja koralowców twardych zostały dość mocno nadwyrężone przez pasożytniczą rozgwiazdę – koronę cierniową, to jednak nigdzie w całym Egipcie nie znajdziemy takiej ilości podwodnego życia jak na rafach w Marsa Alam. Już same rafy przyhotelowe są o niebo lepsze niż nurkowiska w Hurghadzie, a te położone dalej od brzegu są w pierwszej lidze światowej. Niestety większość z nich, przez silne prądy jest na wysokim poziomie trudności i jest raczej dostępna dla doświadczonych nurków. Najlepsze z nich to Elphistone (rekiny), Shaab Samadai (delfiny), Abu Dabab (krowy morskie), Shaab Marsa Alam.

Najbardziej znanym miejscem wśród snorklujących i nurków jest Sharm El Sheik. Jest to idealne miejsce dla osób które chcą snurkować na rafie przyhotelowej (jedna z najładniejszych przy hotelu Club Faarana), jak i dla nurków, którzy po ciężkim dniu na łodzi chcą się rozerwać w licznych klubach, barach i dyskotekach. Miejsca nurkowe w okolicach Sharm El Sheik są bardzo ciekawe i dla nurków o różnym poziomie doświadczenia, jednak problemem ostatnio jest niesamowity tłok na nurkowiskach. Jednymi z najciekawszych miejsc do nurkowania są Jolanda Reef, Ras Umm Sid, Jackson Reef oraz wrak statku z zaopatrzeniem dla wojska Thistlegorm.

Dahab położony na północ od Sharm El Sheik jest małym miasteczkiem z trochę hippisowskim klimatem, który do dziś jest mekką doświadczonych nurków, a w szczególności nurków technicznych i freediverów nurkujących na bezdechu. Tu większość nurkowań odbywa się z brzegu, a często jedynym sposobem na dotarcie na miejsce jest jazda jeepem lub… wielbłądem. Najbardziej znanym miejscem jest Blue Hole, studnia w rafie koralowej o głębokości 130m, miejsce bardzo ciekawe, ale bardzo niebezpieczne dla osób przeceniających swoje możliwości. Innymi wartymi odwiedzenia miejscami nurkowymi są Ras Abu Galum i Napoleon Reef.

Do wielu miejsc nurkowych jak np. prawdopodobnie najlepsze miejsce nurkowe w Egipcie – Brothers Islands, można dotrzeć tylko będąc na tak zwanym Safari nurkowym, czyli mieszkając przez 4-7dni na łodzi. Jednak ponieważ jest to dość wyczerpujące (3 nurkowania dziennie przez 7 dni), znacznie mniej wygodne niż hotel + pakiet nurkowy i raczej wyklucza zabranie nienurkującej rodziny, dlatego też polecałbym tę formę spędzania wakacji nurkowych dla najbardziej doświadczonych i zdeklarowanych nurków, którzy już zaliczyli większość ciekawych nurkowisk w Egipcie.

Tym razem zapraszamy nurkujących jak i pragnących rozpocząć swą przygodę z nurkowaniem na wyprawę nurkową z polskim instruktorem do Safagi.

Termin wylotu : 07.05.2010 i 14.05.2010
Lotnisko – Szczecin (ostatnie miejsca na 7.05.2010), Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice, Warszawa

Hotel : Imperial Shams 5* ultra All Inclusive
Cena :
- wyjazd tygodniowy (powrót 14.05.2010 lub 21.05.2010)

- 2559 zł cena promocyjna : 2047 zł*
- 2559 zł cena promocyjna : 2098 zł**
- 2559 zł cena promocyjna : 2175 zł***

- wyjazd dwutygodniowy (powrót 21.05.2010 lub 28.05.2010)

- 3609 zł cena promocyjna : 2887 zł*
- 3609 zł cena promocyjna : 2958 zł**
- 3609 zł cena promocyjna : 3067 zł***
* - cena promocyjna (20% rabatu) obowiązuje przy złożeniu rezerwacji do 31.01.2010r.
** - cena promocyjna (18% rabatu) obowiązuje przy złożeniu rezerwacji do 28.02.2010r.
*** - cena promocyjna (15% rabatu) obowiązuje przy złożeniu rezerwacji do 31.03.2010r

Warunkiem złożenia rezerwacji jest wpłacenie zaliczki w wysokości 600zł, jednocześnie podając dane : imię, nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, numer paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy ! ) . Kwotę pomniejszoną o wcześniej wpłaconą zaliczkę należy wpłacić najpóźniej miesiąc przed datą wylotu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/12650/