Rzecznik Prezydenta Miasta • Wtorek [15.12.2009, 11:35:35] • Świnoujście

Powstała Lokalna Grupa Rybacka Zalew Szczeciński z siedzibą w Świnoujściu

Powstała Lokalna Grupa Rybacka Zalew Szczeciński z siedzibą w Świnoujściu

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Zalew Szczeciński z siedzibą w Świnoujściu, założone 9 października 2009 roku z inicjatywy gmin: Świnoujście, Międzyzdroje Wolin i Stepnica, skupiające łącznie 41 osób - podmiotów z sektora publicznego, społecznego i gospodarczego zostało wpisane 18 listopada br. do Rejestru Stowarzyszeń uzyskując osobowość prawną. Podczas Walnego Zebrania Członków w dniu 9 grudnia br. został wybrany Zarządu i Komisja Rewizyjna.

Zarząd Stowarzyszenia, na pierwszym posiedzeniu w dniu 9 grudnia br. ,ukonstytuował się następująco:
Andrzej Szczodry (Świnoujście) - Prezes Zarządu
Mateusz Flotyński (Międzyzdroje) - Wiceprezes
Ryszard Mróz (Wolin) - Wiceprezes
Andrzej Wyganowski (Stepnica) - Skarbnik
Waldemar Krupiński (Świnoujście) - Członek


Statutowym celem Stowarzyszenia jest opracowanie i wdrożenie wizji zrównoważonego rozwoju obszarów rybackich na terenie gmin: Świnoujście, Międzyzdroje, Wolin oraz Stepnica, prowadzącej do poprawy jakości życia społeczności związanych z rybactwem.
Utworzenie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka (LGR), opracowanie lokalnej strategii rozwoju obszarów rybackich (LSROR), udział w konkursie na wybór lokalnych grup rybackich organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - instytucję zarządzającą Programem Operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013” oraz podpisanie przez LGR z instytucją zarządzającą umowy o realizację LSROR - to działania poprzedzające wdrażanie LSROR na obszarach gmin, które wchodzą w skład LGR.
Do LGR będzie należała selekcja projektów, o dofinansowanie których będą się ubiegać beneficjenci. Organ statutowy LGR - Komitet - będzie oceniał i wybierał te projekty, których operacje będą zgodne z LSROR, w tym najlepiej wpłyną na rozwój obszaru w powiązaniu z sektorem rybackim.
Wstępne oszacowanie możliwego wsparcia finansowego projektów (operacji) w ramach LGR pozwala uwzględniać w opracowywanej strategii kwotę ok. 34,6 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego.
Projekty będą mogły być realizowane wyłącznie na terenie gmin, które weszły w skład wybranych w drodze konkursu lokalnych grup rybackich. Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wybór LGR-ów do realizacji LSROR – marzec 2010 r.
Przepisy wykonawcze dotyczące Osi 4 Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013” zamieszczone są na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: www.minrol.gov.pl.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/12214/