Na zdjęciu, ze szczytu latarni morskiej widać teren bazy, złożone bryły PAK-u oraz pracowników. Zaniepokojenie mieszkańców wzbudziły ubrania ochronne i maski na twarzach ludzi.
-”Jeśli nie pracują przy szkodliwej substancji to skąd takie zabezpieczenia?”- pyta nasz czytelnik. Jego zdaniem zapewnienia o braku szkodliwego wpływu substancji zawartej w PAK-u na organizm człowieka są nieprawdziwe i obliczone tylko na wyciszenie ludzi. Dziś udało nam się porozmawiać na ten temat z Jackiem Okwieką – kierownikiem bazy przeładunkowej DEZA Polska sp.z o.o. Okazuje się, że specjalne zabezpieczenia, stroje i maski pracownicy otrzymali nie w związku z przeładunkiem materiału ale... koniecznością czyszczenia urządzeń. W dodatku nie byli to pracownicy bazy.
-”Po dziesięciu latach eksploatacji nadszedł czas koniecznego czyszczenia naszego największego zbiornika.” - tłumaczy J.Okwieka. Zadanie oczyszczenia i osuszenia wnętrza firma zleciła firmie zewnętrznej. Masek używają jej pracownicy, którzy podczas wykonywania pracy narażeni są na styczność z oparami substancji czyszczących.
Osoby na fotografii, które mają maski ochronne to Ci, którzy czyszczą właśnie wnętrze zbiornika. Pozostali nie muszą się w ten sposób zabezpieczać. Zbiornik po raz pierwszy przechodzi tak gruntowne „sprzątanie”. Kierownik bazy wyjaśnił nam, że „generalne porządki” we wnętrzu zbiornika wynikają z konieczności oceny stanu technicznego konstrukcji. Zanim do wnętrza wejdą rzeczoznawcy aby dokonać ekspertyzy, konstrukcja musi być wolna od resztek towaru, nalotów, zabrudzeń itp. Po zakończeniu prac baza wznowi działalność.
-” Z ekspertyzą chcemy się jak najszybciej uporać bo w kolejce czekają kolejni kontrahenci , spedytorzy PAK-u”- wyjaśnia kierownik bazy.
Mimo ogólnoświatowego kryzysu terminal DEZA Polska sp.z o.o odnotowuje już od pewnego czasu zwyżkę obrotów. Zapotrzebowanie na na pak nie maleje. Pak stosowany jest w przemyśle materiałów budowlanych do produkcji smół preparowanych, mas izolacyjnych, lepików i papy.
Produkowane są trzy rodzaje paku. Jest to pozostałość z frakcjonowanej destylacji smoły surowej węglopochodnej (koksowniczej lub gazowniczej), o własnościach wiążących. Jest on mieszaniną związków aromatycznych, tlenu, azotu, siarki oraz pewnych ilości bitumów i wolnego węgla. Pak jest masą koloru czarnego, o przełomie muszlowym, szklistym, topliwą (temperatura topienia 65/75°C), o konsystencji stałej lub półstałej. Rozróżnia się pak: łamany, w blokach i płynny.