Przedszkole Miejskie Nr 10 • Niedziela [29.11.2009, 19:50:30] • Świnoujście

30-lecie PM-10

30-lecie PM-10

fot. Przedszkole Miejskie Nr 10

22 grudnia Przedszkole Miejskie nr 10 obchodzić będzie 30-lecie istnienia. Po raz pierwszy przyjęło dzieci w swoje progi 1 września 1979, ale oficjalne rozpoczęcie działalności odbyło się 22 grudnia 1979. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście - przedstawiciele ówczesnych władz miasta, Oświaty i dyrektorzy innych świnoujskich przedszkoli. Gospodarzami byli: Irena Traczyk - pierwsza dyrektor placówki, nauczyciele Kazimiera Kasperek, Irena Niścigorska, Alina Paczkowska, Ewa Kniewel, Grażyna Przełomska, Teresa Rogowska, pracownicy obsługi i dzieci.

Siedzibą przedszkola został nowo wybudowany, pachnący jeszcze farbą parterowy budynek o powierzchni użytkowej 841m2, zlokalizowany na osiedlu Leningrady, przy ulicy Matejki 47. Jak na ówczesne czasy, był to obiekt nowocześnie wyposażony, dysponował czterema przestronnymi salami zabaw dla dzieci (każda z nich posiadała łazienkę), salą gimnastyczną, funkcjonalną kuchnią i całym zapleczem pedagogicznym. Wszystkie cztery sale zostały kompletnie wyposażone w nowe meble i niezbędny sprzęt, uzupełnieniem tego były kolorowe tapety i wykładziny. Prawdziwą dumą placówki był jednak ogromny plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, z licznymi sprzętami w postaci drabinek, huśtawek, sceną do występów dzieci i siedziskami dla widowni.
W założeniu orzeczenia organizacyjnego, przedszkole miało być placówką 4-oddziałową, jednak realia, a konkretnie wyż demograficzny wymusił, iż w 1981 utworzono piąty oddział tzw. Filię Przedszkola Miejskiego nr 10, która miała siedzibę przy ulicy Matejki 45, w jednym z mieszkań na parterze. Następne lata to czas ekspansji i rozwoju przedszkola, w 1986 na potrzeby 6 oddziału zaadaptowani salę gimnastyczną na salę zabaw dla dzieci. W tym okresie do przedszkola przyjmowano rekordowe ilości dzieci, ich liczba sięgała do 170 podopiecznych. Pod koniec lat 80. nadszedł niż demograficzny, co skutkowało redukcją przedszkola do zakładanych pierwotnie 4 oddziałów. Taki stan rzeczy trwał do 2004. W efekcie przeprowadzonej po 2004 zmian reorganizacyjnych, polegających m.in. na zmianie stopnia organizacji palcówki, powiększono liczbę oddziałów do sześciu.
Pierwszym dyrektorem przedszkola była Irena Traczyk. Według orzeczenia organizacyjnego przedszkole miało być placówką czterooddziałową. Wyż demograficzny sprawił, że w roku 1981 utworzono oddział piąty, a w 1985 – szósty, tzw. filię przedszkola, która mieściła się przy ulicy Matejki 45. W 1989 roku liczba oddziałów zmniejszyła się do czterech, a od września 2004 roku jest ponownie sześć oddziałów. Wiąże się to ze zmianą siedziby placówki.. W ciągu tych 30 lat w przedszkolu pracowało 55 nauczycieli oraz 51 pracowników obsługi i administracji (włącznie z zatrudnionymi obecnie), a zarządzało nim w sumie trzech dyrektorów: Irena Traczyk, Lidia Sobczyk i Anna Dul (pełniąca tą funkcje obecnie).
Z imienia i nazwiska nie sposób ich wszystkich wymienić, a nietaktem byłoby pominąć kogokolwiek, bowiem każda z tych osób pozostawiła w tym przedszkolu kawałek swojego serca. Wśród pracujących znalazło się wielu nauczycieli mających wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Kadra zdobywała wiele nagród i wyróżnień, np. Nagrodę Kuratora Oświaty, medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Prezydenta Miasta Świnoujście.

Minione lata to czas intensywnej pracy i wysiłku, włożonego w wychowanie młodego pokolenia, czas osiągnięć i niekończące się pasmo sukcesów. Trudno zliczyć wszystkie nagrody i wyróżnienia, zdobyte przez wychowanków przedszkola w licznych konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. O wielu spektakularnych sukcesach dzieci i nauczycieli informowała prasa lokalna, regionalna i ogólnopolska. Wiodącymi kierunkami pracy pedagogicznej stała się edukacja plastyczna i ekologiczna. Do sierpnia 2008 wychowankowie PM-10 zdobyli około 385 nagród i wyróżnień w różnych konkursach plastyczno-literackich i przyrodniczych na szczeblu rejonowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. Do najbardziej spektakularnych sukcesów należy: zdobycie głównych nagród w Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej Euroregionu Bałtyk „Od morza jesteśmy” (2000, 2002 i 2003), nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym „Nasze przesłanie do dzieci przyszłości” (2001) Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, nagroda w Europejskim Konkursie Szkolnym „Europa w szkole” (2001), a także I miejsce w całorocznym konkursie LOP w roku szkolnym 2001/2002 i 2003/2004. Ważnymi wydarzeniami artystycznymi w życiu przedszkola, były wystawy prac plastycznych dzieci organizowane w Galerii Biblioteki Miejskiej w 2004 i 2005, w Pałacu Młodzieży w Szczecinie w 2005 i w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Kliniskach.
Przeszłość przedszkola to jednak nie tylko sukcesy wychowanków i nauczycieli, ale także borykanie się z problemami dnia codziennego. Koniec lat 90. zapoczątkował kłopoty z pogarszającym się stanem technicznym budynku. Mimo dobrej opinii w środowisku i wielu osiągnięć, istnienie przedszkola wielokrotnie stawało pod znakiem zapytania. Szczęśliwie placówka otrzymała jednak swoją drugą szansę. We wrześniu 2004 PM-10 zmieniło swoją siedzibę. Decyzją władz miasta przeniesiona została do budynków przy ulicy Monte Cassino 24-25, po zlikwidowanym Przedszkolu Komendy Portu Wojennego.

Nowa siedziba składa się z dwóch budynków: trzy- i dwukondygnacyjnego i została sukcesywnie przystosowana do rygorystycznych norm unijnych. Posiada obecnie 6 sal zabaw, doskonale wyposażonych, salę gimnastyczną, kuchnię spełniającą wszelkie normy i wymogi, pokój nauczycielski, gabinet medyczny, pokój pomocy dydaktycznych, salę audiowizualną, bibliotekę, gabinet terapii zajęciowej, pracownię plastyczną oraz biura kadry. W miarę dostępnych środków finansowych, przedszkole zostało stopniowo wyposażone w nowoczesne meble ,wykładziny, sprzęt. Wraz ze zmianą siedziby zmieniła się organizacja pracy przedszkola, które dysponuje obecnie 150 miejscami dla dzieci. Utworzono 6 oddziałów, przyjęto 160 dzieci. Powstało stanowisko wicedyrektora, które objęła mgr Beata Dzierko. Obecnie w PM-10 zatrudnionych jest 15 nauczycieli oraz 14 pracowników administracji i obsługi. Nauczyciele posiadają wysokie kwalifikacje, stale się dokształcają i korzystają z różnych form doskonalenia zawodowego.
Nadszedł czas, by bez obaw myśleć o przyszłości i rozwoju placówki. Dbając o plastyczny profil przedszkola, główny nacisk położono na obszar edukacji artystycznej i przyrodniczej. Oferowane dzieciom różne zajęcia dodatkowe: rytmika - prowadzona przez instruktorkę we wszystkich grupach, nauka języka angielskiego, katecheza dla chętnych dzieci w dwóch „zerówkach”, zajęcia na basenie w grupach starszych, w zespole tanecznym „Muszelki”, pracowni plastycznej. Ponadto organizowane są wycieczki do ciekawych miejsc, firm, spotkania z ciekawymi ludźmi, udział w teatrzykach na terenie przedszkola i Miejskim Domu Kultury, koncertach muzycznych, licznych konkursach plastycznych na terenie kraju oraz w konkursach międzynarodowych. Od 1996 działa Przedszkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody. Placówka współpracuje z różnymi instytucjami: LOP, MDK, PCK, szkołami, przedszkolami, lokalnymi mediami, znanymi osobami, m. in. malarzem artystą Włodzimierzem Mierzyńskim. Wszystko po to, by dzieci czuły się dobrze i bezpiecznie, mogły rozwijać swoje talenty i zainteresowania.
Przedszkolu Miejskiemu nr 10 życzymy, aby następne 30 lat przyniosło tyle samo zadowolenia i sukcesów oraz tak miłą atmosferę, jak te, które właśnie się kończą. Z okazji jubileuszu 30-lecia zorganizowana będzie w PM-10 wystawa plastyczna „Moje Przedszkole”. Ponadto udostępnione zostaną kroniki i zdjęcia, rejestrujące najważniejsze przedszkolne wydarzenia. Placówka zaprasza dzieci, rodziców, absolwentów przedszkola i wszystkich zainteresowanych.

/Iza/
Przedszkole Miejskie Nr 10

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/12011/