Marynarka Wojenna RP • Piątek [20.11.2009, 06:41:25] • Polska

MOŻESZ URATOWAĆ ŻYCIE CHORYM NA BIAŁACZKĘ - ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU -

W Polsce co 1,5 godziny stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi – białaczka. Co drugi chory nie znajduje dawcy szpiku kostnego, który mógłby dać szansę na życie. Dlatego Fundacja DKMS Polska, przy wsparciu Marynarki Wojennej, organizuje w Gdyni „Dzień Dawcy Szpiku”. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w środę, 25 listopada, w Klubie MW „Riwiera” w Gdyni. Akcja jest otwarta dla wszystkich, którzy zdecydują się pomóc ludziom chorym na białaczkę.

Rejestracja potencjalnych dawców trwać będzie 8 godzin, od godziny 11:00 do 19:00, w środę, 25 listopada. Tego dnia będzie można zarejestrować się w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1, przy plaży miejskiej). Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. W akcji wezmą udział marynarze z gdyńskich jednostek Marynarki Wojennej, studenci Akademii MW, wolontariusze i wszyscy ci, którzy zdecydują się pomóc ludziom chorym na białaczkę.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznych chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu.

Na czym polega pobranie szpiku od dawcy?

Dawca przechodzi szczegółowe badania i w zależności od decyzji lekarza pacjenta, stosowane są dwie metody pobrania:

- pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (80 proc. przeszczepów w Polsce i na świecie), zabieg przypomina autotransfuzję, trwa 3-4 godzin i nie wymaga pobytu w szpitalu

- pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy!), zabieg wykonywany pod narkozą, dawca w szpitalu przebywa ok. 2 dni, a jego szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni

Więcej o zostaniu dawcą na www.dkms.pl, pod tel. (22) 331 01 47 lub adresem mailowym fundacja@dkms.pl

Należy pamiętać, że zarejestrowanie się musi być decyzją odpowiedzialną. W przypadku, gdy zarejestrowany dawca zrezygnuje, a okaże się być genetycznym „bliźniakiem” chorej osoby, wówczas poprzez swoją rezygnację odbiera nadzieję choremu.

Akcja rejestracji dawców szpiku kostnego na rzecz ludzi chorych na białaczkę będzie kolejną tego typu akcją wspieraną przez Marynarkę Wojenną. Wcześniej (we wrześniu br.) marynarze wsparli podobną akcję organizowaną w Wejherowie. Zarejestrowało się wówczas 1394 potencjalnych dawców. Natomiast miesiąc wcześniej marynarze pomogli spełnić marzenie 4-letniego dziecka chorego na białaczkę – lot śmigłowcem nad Gdynią.

kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11861/