iswinoujscie.pl • Poniedziałek [16.11.2009, 00:10:30] • Świnoujście

Pamiętają o ofiarach wojny

Pamiętają o ofiarach wojny

fot. Krystian Papski

W niedzielę 15 listopada na cmentarzu – miejscu upamiętniającym ofiary bombardowania Świnoujścia z 1945 roku na wzgórzu Golm mieszkańcy wyspy Uznam oddali hołd ofiarom II wojny światowej. Jak co roku uroczystości rocznicowe przygotował Niemiecki Związek Ludowy Opieki nad Grobami Wojennymi. W spotkaniu uczestniczyła delegacja Świnoujścia.

Uroczystości Dnia Pamięci o Grobach Wojennych przygotowali nie tylko działacze Związku. Jak co roku w obchody włączyła się młodzież. Najwięcej pracy miała kadra Międzynarodowego Ośrodka Spotkań Młodzieży „Golm”.

Pamiętają o ofiarach wojny

fot. Krystian Papski

Niedzielną uroczystość rozpoczęła część artystyczno -wspomnieniowa. W krótkiej gawędzie przypomniano tragiczną historię mieszkańców wyspy z marca 1945 roku i nalot, który zmiótł z powierzchni ziemi ówczesne Świnoujście. W ciągu kilku godzin zginęło ok 23 tysięcy ludzi. W znacznej części ofiarami byli uchodźcy gnani ze wschodu wraz z wojenną zawieruchą. Ich ciała przewieziono w kolejnych dniach do zbiorowych kwater na wzgórzu. Wspomnieniom najokrutniejszej z wojen towarzyszyły recytacje, nastrojowe pieśni, a wreszcie modlitwa.

Pamiętają o ofiarach wojny

fot. Krystian Papski

Spotkanie na cmentarzu wojennym Golm przyciągnęło liczne grono mieszkańców z rożnych miejscowości wyspy. Obecne były władze powiatu i poszczególnych miast. W tej listopadowej uroczystości swoją reprezentację miało także Świnoujście. Kwiaty pod symboliczną rzeźbą matki opłakującej syna złożył m.in. zastępca prezydenta Świnoujścia Ryszard Kowalski. Świnoujskie szkoły reprezentowały dwie uczennice Gimnazjum Publicznego nr 1. Uroczystość przebiegła w atmosferze powagi i zadumy. Na szczęście obeszło się bez tego czego obawiali się organizatorzy spotkania. Po niedawnej profanacji miejsca pamięci istniały podejrzenia, że ekstremiści z organizacji narodowo-socjalistycznych zechcą zakłócić powagę chwili. Najwidoczniej jednak zgodne potępienie przez polskie i niemieckie władze użycia symboli Polski Walczącej na pamiątkowej ścianie Golmu, skutecznie zniechęciło autorów tej prowokacji do kontynuowania swego dzieła.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11846/