Rzecznik Prezydenta Miasta • Wtorek [10.11.2009, 13:06:46] • Świnoujście

Program społeczny „Szkoła bez przemocy” w Świnoujściu.

Program społeczny „Szkoła bez przemocy” w Świnoujściu.

fot. Urząd Miasta Świnoujście

W bieżącym roku, po raz kolejny Świnoujście przystąpiło do programu „Szkoła bez przemocy”.

Program społeczny „Szkoła bez przemocy” został zainicjowany wiosną 2006 roku, jako odpowiedź na narastający problem przemocy i agresji w polskich szkołach. Celem Programu jest przeciwdziałanie tym patologiom, zmiana postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie zwalczałyby to zjawisko.Program organizowany jest przez Grupy Wydawnicze: Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundację Orange. Patronat nad ww. programem objął Prezydent RP Lech Kaczyński. Program „Szkoła bez przemocy” swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. W działaniach Programu biorą udział wszystkie szkoły, które do niego przystąpią. Na terenie miasta Świnoujście do realizacji programu przystąpiło aż 11 szkół tj.: Szkoła Podstawowa Nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 2, Szkoła Podstawowa Nr 6, Szkoła Podstawowa Nr 9, Zespół Szkół Publicznych Nr 4, Gimnazjum Publiczne Nr 1, Gimnazjum Publiczne Nr 2, Gimnazjum Publiczne Nr 3, Społeczne Towarzystwo Szkoły Gimnazjalnej, Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I oraz Specjalny Ośrodek Szklono- Wychowawczy. Duże zainteresowanie w szkołach wzbudziły 3 szkolenia tj.: „Trening Pewności siebie- Program wsparcia dzieci- ofiar przemocy rówieśniczej”, „Metodyka współpracy rodziców ze szkołą”, „Tworzenie i Prowadzenie Szkolnych Klubów Wolontariusza”. Wszystkie 3 szkolenia odbyły się w sali „Hossa” Centrum Edukacji i Wspierania Przedsiębiorczości Szczecińskiej Fundacji „Talent-Promocja-Postęp” w Świnoujściu. Za merytoryczną i praktyczną realizację szkoleń odpowiadały stowarzyszenia oraz fundacje współpracujące z Radą Programu „Szkoły bez przemocy”, a także Wydziały :Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej UM, zapraszając do współpracy wielu wykwalifikowanych trenerów i ekspertów.

Program społeczny „Szkoła bez przemocy” w Świnoujściu.

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Pierwsze 2-dniowe szkolenie pn: „Trening Pewności siebie- Program wsparcia dzieci- ofiar przemocy rówieśniczej” odbyło się od 22 września 2009 r. do 23 września 2009 r. i było prowadzone przez trenera pana Huberta Czemierowskiego, pracującego dla Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowisk Szkolnych „Bliżej Dziecka”. Stowarzyszenie „Bliżej Dziecka” istnieje od 1998 roku. Jest niezależną, pozarządowa organizacją stworzoną przez zespół psychologów, pedagogów i nauczycieli, którym bliskie są sprawy edukacji, zdrowia oraz wychowania dzieci i młodzieży. W szkoleniu brało udział 19 pedagogów i psychologów ze Świnoujścia, pracujących w różnych szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Uczestnicy, na zajęciach, zapoznali się ze sposobem udzielania pomocy dziecku w sytuacji prześladowania oraz jak sprawnie interweniować, gdy w szkole zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki przemocy.

Program społeczny „Szkoła bez przemocy” w Świnoujściu.

fot. Urząd Miasta Świnoujście

Kolejne 3-dniowe szkolenie pn.: „Metodyka współpracy rodziców ze szkołą” odbyło się od 25 września 2009 r. do 27 września 2009 r.i realizowane było przez prezesa zarządu fundacji „Rodzice Szkole” panią Marię Szpilowską oraz trenera pana Bartosza Opaśnika. W szkoleniu wzięło udział 19 rodziców z Rady Rodziców, z trzech rożnych szkół z terenu miasta Świnoujścia, tj. Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I, Zespołu Szkół Publicznych nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum Publicznego Nr 2. Celem szkolenia było przedstawienie metodyki współpracy rodziców ze szkołą i jej organami, zapoznanie z prawami rodziców w szkole i przedstawienie modelu współpracy poszczególnych elementów systemu pedagogicznego . Pani Maria Szpilowska przedstawiała uczestnikom szkolenia działania polegające na zwiększeniu roli i udziału rodziców w życiu szkoły i społeczności lokalnej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11772/