8 Flotylla Obrony Wybrzeża • Środa [21.10.2009, 15:07:09] • Świnoujście

Nowy dzwon dla ORP „POZNAŃ”

Nowy dzwon dla ORP „POZNAŃ”

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

W dniu 19 października, załoga okrętu transportowo – minowego ORP POZNAŃ z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża otrzymała szczególny prezent. W trakcie uroczystości pasowania na ucznia klas pierwszych, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Poznania przekazały marynarzom dzwon okrętowy.

Uroczystość rozpoczęła się od rozegrania kilku konkurencji z wiedzy, wytrzymałości i sprawności, ponieważ dzieci musiały udowodnić, że są gotowe do wstąpienia do szkolnej rodziny. Następnie odbyło się pasowanie na ucznia, którego dokonali Małgorzata BOROWIAK – dyrektor szkoły oraz por. mar. Grzegorz MARSZAŁEK – zastępca dowódcy okrętu. Przekazanie dzwonu okrętowego nastąpiło w obecności wiceprezydenta miasta Poznania Sławomira HINCA, ponieważ pomysł i realizacja to wspólna inicjatywa szkoły i Urzędu Miasta.

Nowy dzwon dla ORP „POZNAŃ”

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Szkoła Podstawowa nr 45 w Poznaniu od 2007 roku nosi imię „ORP POZNAŃ”. Jest ona pierwszą szkołą w kraju, która za patrona wybrała Okręt RP. Każdego roku organizowanych jest wspólnie kilkanaście imprez i uroczystości, w czasie których dzieci goszczą na pokładzie okrętu, a załoga odwiedza uczniów w ich rodzinnym mieście.

Nowy dzwon dla ORP „POZNAŃ”

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Nadanie okrętom nazw miast jest szczególnym podkreśleniem związków Marynarki Wojennej z różnymi regionami kraju. Jednocześnie jest świadectwem, że nie tylko polskie Wybrzeże leży nad Bałtykiem lecz cała Polska jest państwem morskim. W skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu wchodzi pięć okrętów transportowo-minowych, które noszą nazwy polskich miast: Lublina, Gniezna, Poznania, Krakowa i Torunia. Dla podkreślenia związków miast z okrętami, 28 lutego 2005r., powstał projekt edukacyjny o nazwie „MIASTA – OKRĘTY”. Założeniem projektu jest promocja Polski jako państwa morskiego. Projekt ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Poprzez podkreślanie związków różnych miejsc w Polsce z morzem, a także historią i współczesną Marynarką Wojenną ma on głównie oddziaływać na dzieci i młodzież. W jego ramach organizowane są konkursy historyczne, plastyczne, fotograficzne i muzyczne, wystawy wyjazdowe, ekspozycje zabytków i pamiątek ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej, a także wycieczki dla dzieci i młodzieży połączone ze zwiedzaniem polskich baz morskich, okrętów oraz miejsc pamięci narodowej na Wybrzeżu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11543/