Rzecznik Prezydenta Miasta • Środa [21.10.2009, 09:14:16] • Świnoujście

Młodzież w projektach transgranicznych.

Młodzież w projektach transgranicznych.

fot. Adam Ścisły

W dniu, 20 października br. o godz. 15.00 w Auli Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I przy ul. Niedziałkowskiego 2 odbędzie się projekcja filmu „La frontiere interieure” zorganizowana w ramach wędrownego festiwalu filmowego „Border speaking – niech mówi granica”.

Film przedstawia podróż wzdłuż byłej wewnętrznej granicy europejskiej: od Adriatyku aż po Bałtyk. Siedmiu mieszkańców obszarów przygranicznych opowiada historie związane ze zmianami granic. Opowiadają o swoim rozumieniu granic i o tym, jaką rolę granica odgrywa w ich życiu.

Film został pokazany w 40 miejscowościach położonych wzdłuż byłej granicy Schengen. Pokaz w Świnoujściu,w którym udział wezmą uczniowie polskich i niemieckich placówek oświatowych, kończy tę filmową podróż.

Organizatorami przedięwzięcia są:Miasto Świnoujście, Gmina Heringsdorf, Atelier Limo

Oprawę medialną zapewnia Deutsche Welle oraz TVP Szczecin

Wcześniej o godzinie 13.00 w nowoodremontowanej bibliotece liceum odbędzie się spotkanie Prezydenta Świnoujścia z młodzieżą - członkami VI Parlamentu Młodzieży Czterech Zakątków.Uczniowie zapoznają Prezydenta z pracami Parlamentu oraz wynikami ostatniego spotkania ,które odbyło sie na Bornholmie.

W pierwszych dniach października już po raz szósty młodzież ze Świnoujścia, Rugii, Płd.-Wsch. Skanii i Bornholmu uczestniczyła w Parlamencie Młodzieży Czterech Zakątków. W tym roku gospodarzem obrad była duńska wyspa Bornholm.

Na tegorocznym parlamencie nasze miasto reprezentowane było przez 22 uczniów z 4 szkół: LO im. Mieszka I, Liceum STSG, Zespół Szkół Morskich i Liceum Fundacji Logos. Tak jak w latach ubiegłych, członkowie Parlamentu zostali wyłonieni w drodze castingu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Zarząd Młodzieży czyli organ Parlamentu Młodzieży odpowiedzialny za przygotowanie i organizację obrad.

Ideą Parlamentu jest dyskusja na temat wspólnych problemów młodych mieszkańców regionu Płd. Bałtyku dlatego uczestnicy pracują w międzynarodowych tematycznych grupach roboczych. W tym roku młodzież omawiała następujące tematy: kultura i styl życia młodzieży, możliwości studiowania za granicą, ochrona środowiska, rola młodzieży w demokracji lokalnej oraz promocja współpracy młodzieży. Bardzo ważnego zadania podjęła się jedna z grup „Przyszłość Parlamentu” – jej celem było omówienie wspólnych projektów szkolnych w ramach Czterech Zakątków po zakończeniu 2009 roku. Kwestia przyszłości Parlamentu Młodzieży oraz innych projektów młodzieżowych będzie również jednym z tematów tegorocznego Forum Politycznego Czterech Zakątków.

Prezentacja wyników prac i oczekiwanych rezultatów miała miejsce w sobotę, 3 października. Każda z grup przedstawiła swoje pomysły na dalsze wspólne działania. W spotkaniu tym uczestniczyli również przedstawiciele władz Bornholmu, natomiast na zakończenie odbyła się konferencja prasowa.

Parlament Młodzieży 2009 był dofinansowany z programu "Młodzież w Działaniu" Akcja 1.3 Młodzież w Demokracji.

Lista uczestników ze Świnoujścia:
Uczniowie:
Liceum Mieszka I: Tomasz Brucki, Kamil Dajerling (członek Zarządu Młodzieży), Anna Dudar, Monika Deląg, Adriana Kokoszko, Kevin Kiraga, Izabela Lesińska, Katarzyna Odorczuk, Pamela Ponichtera, Anika Politowicz, Aleksandra Pściuk, Tomasz Scholz, Adam Ścisły (lider grupy Kultura i Styl Życia), Weronika Ziółkowska, Marta Zawiasińska

Liceum STSG: Beata Kaczorowska, Kinga Kozłowska, Magdalena Mechło

Liceum Logos: Berenika Markiewicz (członek Zarząd Młodzieży), Paweł Czaiński (członek Zarządu Młodzieży, lider grupy Edukacja)

Zespół Szkół Morskich: Maciej Miga, Kornel Pawłowski

Nauczyciele:
Agnieszka Żychska (LO Mieszka I)
Adriana Paszkowska (Zespół Szkół Morskich)

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11537/