iswinoujscie.pl • Sobota [10.10.2009, 10:10:03] • Świnoujście

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świnoujściu Inauguracja roku akademickiego

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świnoujściu Inauguracja roku akademickiego

fot. Sławomir Ryfczyński

Dziewiątego października, w piątek o godzinie 12.00 w sali teatralnej MDK w Świnoujściu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2009/2010 Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wśród zaproszonych gości były Władze Miasta, dyrektorzy działających Świnoujściu filii wyższych uczelni, słuchacze Uniwersytetu oraz przedstawiciele mediów.

Z okazji kolejnej inauguracji roku akademickiego o organizacji i celach Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozmawiamy z Jego założycielką i opiekunką w Świnoujściu, panią Barbarą Okoń.
- Proszę nam przybliżyć idee Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Uniwersytet Trzeciego Wieku jest to instytucja akademicka przeznaczona dla ludzi, którzy zakończyli swoją aktywność zawodową. Uniwersytety powstały jako wyzwanie czasu . Naszą trzypokoleniową rodzinę zastępuje obecnie model zachodni, gdzie emeryci to często ludzie samotni, ale chcący rozwijać pasje i przedłużać swoją edukację, uczestniczyć w życiu kulturalnym oraz towarzyskim.
Uniwersytety Trzeciego Wieku działają na świecie już od około stu lat. W Polsce - dopiero od 1975 roku, ale obecnie mamy już ich dwieście. Pierwszym założycielem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świnoujściu był pan dr Tadeusz Słaby. Placówka ta jednak przestała szybko funkcjonować. „Następny” Uniwersytet, działający w strukturach Miejskiego Domu Kultury został założony przeze mnie siedem lat temu jako … dwudziesty w Polsce. Na Uniwersytetach Trzeciego Wieku pracownicy uczelni z najwyższymi tytułami naukowymi prowadzą wykłady akademickie z różnych dziedzin. Słuchacze, tak jak studenci każdej uczelni, posiadają indeksy i są zobowiązani zaliczać wykłady – tylko z jedną różnicą – studiować mogą wiele lat. Obok tego prowadzone są różnorodne koła zainteresowań i sekcje. Uczestnictwo w zajęciach na ogół jest bezpłatne. Wszystkie uniwersyteckie oddziały w Polsce od niedawna należą do Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Studenci – seniorzy wybierają spośród siebie swój samorząd - trzyosobową Radę Uniwersytetu.
- A więc Uniwersytet Trzeciego Wieku funkcjonuje jak każda licząca się uczelnia wyższa. Świnoujście przecież nie jest miastem akademickim, skąd zatem Państwo bierzecie wykładowców? Czy położenie naszego miasta nie utrudnia Wam realizacji tak ambitnych celów?
- Nie, ponieważ mamy wsparcie wśród władz miasta. Patronat honorowy nad Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Świnoujściu sprawuje Prezydent Miasta - pan Janusz Żmurkiewicz, natomiast jego ideom od samego powstania „ojcuje” Wiceprezydent - pan Ryszard Kowalski a także wspiera nas Naczelniczka Wydziału Edukacji – pani Janina Śmiałkowska. Ponadto ściśle współpracujemy z zamiejscowym Ośrodkiem Dydaktycznym Uniwersytetu Szczecińskiego w Świnoujściu (pani Elżbieta Bruch), Wydziałem Przedsiębiorczości Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Świnoujściu(pani Helena Stenzel). Organizatorem UTW jest Miejski Dom Kultury (dyrektor, pan Andrzej Grzechowski). Dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu samych „studentów” (kilkoro spośród nich prowadzi zajęcia w formie wolontariatu) mamy kilkanaście sekcji i kół zainteresowań. Wśród nich na uwagę zasługuje koło brydżowo- szachowe, chór, klub tańca i koło taneczne, nauka języków obcych, koło plastyczne, historyczne , turystyczne, miłośników sztuki, gimnastyka rehabilitacyjna, nauka gry na instrumentach i wiele innych.
Współpracujemy tez z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytetem Szczecińskim .
- Ilu seniorów korzysta z usług Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Świnoujściu?
- W momencie zakładania przeze mnie owego Uniwersytetu było pięćdziesiąt osób. Obecnie mamy ponad trzystu studentów. Ich liczba jest z przyczyn naturalnych ograniczona ilością miejsc w sali teatralnej MDK w Świnoujściu. W tym roku akademickim zapisaliśmy 57 nowych słuchaczy. Może i tak się zdarzyć, że liczba chętnych przekroczy oferowaną przez nas liczbę miejsc. Najstarsi nasi studenci urodzili się w 1919 roku, a najmłodsi w 1958.
-Co trzeba zrobić, aby zostać w Świnoujściu studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku ?
- Należy się przede wszystkim zapisać i wpłacić wpisowe w kwocie 50 złotych rocznie (kwotę tę można wpłacić w 2 ratach ); przynieść ze sobą dwa zdjęcia, które są potrzebne do wydania indeksu i legitymacji oraz zaliczać wykłady. Zapisy prowadzone są w MDK, w pokoju 308 od poniedziałku do piątku w godzinach od ósmej do dwunastej. Wszelkie informacje o nas dostępne są też na naszej stronie internetowej znajdującej się na stronie głównej MDK www.mdk.swinoujscie.pl (zakładka - Uniwersytet III Wieku ) . Ilość miejsc zaplanowana na ten rok została już wykorzystana . Obecnie zapisać się można jedynie na listę osób oczekujących na wolne miejsce w UTW.
- Dziękujemy Pani za rozmowę.

Koś

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11366/