wp.pl • Środa [07.10.2009, 09:07:38] • Polska

Jak działają maszyny do gry?

Jak działają maszyny do gry?

fot. Sławomir Ryfczyński

W związku z aferą "hazardową", która niedawno wybuchła w Polsce postanowiliśmy sprawdzić jak działają automaty, wokół których toczy się polityczna batalia. Te popularne maszyny znajdziemy nie tylko w ekskluzywnym kasynie, ale również w pubach, pizzeriach, barach, a czasami nawet w zwykłych sklepach.

Pierwszego "jednorękiego bandytę" skonstruował Amerykanin Charles Fey pod koniec XIX wieku. Jej głównymi elementami były trzy wirujące bębny. Na każdym z nich znajdowało się pięć symboli: podkowy, karciane piki, kara, kiery oraz amerykański dzwon wolności. Wygrana była wypłacana, gdy na wszystkich trzech bębnach wylosowano ten sam symbol. Największe pieniądze gracz otrzymywał za ustawienie trzech dzwonów. Stąd też nazwa pierwszego automatu - "Liberty Bell" (ang. dzwon wolności).

W kasynach automaty były początkowo montowane, jako przerywnik dla innych gier hazardowych jak "blackjack", poker, czy ruletka. Ich ogromną zaletą jest fakt, że gracz nie musi znać żadnych specyficznych zasad, jak w przypadku innych gier. Wystarczy wrzucić monetę i pociągnąć za dźwignię, aby rozpocząć losowanie. Obecnie zyski z automatów do gier stanowią około 70% przychodów kasyna, z czego szacuje się, że aż 30% stanowią zyski od nałogowych hazardzistów.

Klasyczna konstrukcja automatu

Działanie klasycznego automatu opiera się na skomplikowanym układzie przekładni i dźwigni, z których głównym elementem jest umieszczony centralnie wał wprawiany w ruch przez pociągnięcie znajdującej się z boku automatu dźwigni. Urządzenie wyposażone jest również w system hamulców, które powodują zatrzymanie obracających się bębnów, a system czujników wykrywa ich końcowe położenie i na tej podstawie wypłacana jest ewentualna wygrana. Dodatkowo maszyna posiada wbudowany detektor monet, po wrzuceniu których zwalniane są hamulce i odblokowywana "ręka bandyty".

Najbardziej typowa konstrukcja maszyny do gier obejmuje centralny wał, na którym zamontowane są wirujące bębny z symbolami, które połączone są z trzema dyskami - po jednym dla każdego wału. Dyski również są zamontowane na centralnym wale i posiadają wyżłobienia. Pod wałem centralnym znajduje się drugi wał, na którym zamontowano metalowy element zbudowany z trzech łopatek, ustawionych w taki sposób, że wpasowują się w wyżłobienia poszczególnych dysków. W te same wyżłobienia zatrzaskują się również łopatki mechanizmu hamującego. Wszystkie sześć łopatek obecnych w urządzeniu połączone jest ze sprężynami oraz serią przekładni, które powodują, że zatrzaskują się ona w dyskach z opóźnieniem...

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11348/