Dzisiaj, o godzinie 12:18, służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane, że pomocy potrzebuje marynarz ze zbiornikowca cumującego w rejonie platformy wiertniczej na Bałtyku (ok. 35 mil morskich na północ od Rozewia – ok. 70 km). Doznał on złamania ręki i potrzebował hospitalizacji.
Do akcji podjęcia rannego wystartował o godzinie 12:33 śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej W-3 RM „Anakonda”. Załoga maszyny, dowodzona przez por. mar. pil. Piotra DEJNKA, w przeciągu ok. 30 minut dotarła do platformy wiertniczej, z której podjęto rannego mężczyznę. Lądowanie na platformie utrudniał boczny wiatr, którego prędkość dochodziła do około 40 km/h.
O godzinie 13:43 śmigłowiec wylądował na lotnisku Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach. Rannego mężczyznę przekazano obsadzie karetki pogotowia.
Skład załogi dyżurnej śmigłowca „Anakonda”:
por. mar. pil. Piotr Dejnek – dowódca załogi
por. mar. pil. Artur Kasprzak - drugi pilot
por. mar. Tomasz Sikora - lekarz
chor. mar. Krzysztof Wasylczuk - ratownik
chor. szt. mar. Robert Kotyński - technik
Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jako jedyna formacja lotnicza w kraju utrzymuje w ciągłej gotowości załogi śmigłowców wyszkolone w prowadzeniu działań ratowniczych nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury pełnione są naprzemiennie na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. Lotnicy morscy wchodzą w skład systemu ratownictwa morskiego i lotniczego. Od początku lat 90-tych śmigłowce Marynarki Wojennej uczestniczyły w blisko pół tysiąca akcjach ratowniczych ratując życie i zdrowie ponad 230 osób.
kmdr por. Bartosz Zajda
rzecznik prasowy Dowódcy Marynarki Wojennej