www.slonecznie.pl • Czwartek [01.10.2009, 00:51:04] • Świat

Nil – rzeka życia

Nil – rzeka życia

fot. istockphoto.com

Egipt to nie tylko idealne miejsce na leniwy wypoczynek, ale przede wszystkim tysiące lat historii i monumentalne zabytki. Od tysiącleci życie w Egipcie koncentrowało się nad rzeką Nil, która dzięki regularnym wylewom, dała życie jednej z kolebek cywilizacji. To tutaj długo przed starożytną Grecją rozwiały się podstawy matematyki, architektury i astronomii. Egipt można odwiedzić wielokrotnie i nie zwiedzić większości zabytków, jednak rejs po Nilu jest najlepszym sposobem na zwiedzenie najważniejszych z nich w sposób dość spokojny i wygodny. To także świetny sposób na poznanie życia codziennego zwykłych ludzi w wioskach wzdłuż Nilu, które prawie nie zmieniło się od stuleci.

Wyprawa śladami faraonów zaczyna się w Luksorze, znanym w starożytności jako Teby. To tu przez stulecia znajdowała się stolica starożytnego Egiptu. Na wschodnim brzegu Nilu budowano wspaniałe świątynie dla bogów w tym niesamowity Karnak ze słynna aleją sfinksów i salą hipostylową. Zachodni brzeg Nilu przeznaczony jest dla zmarłych. Po tej stronie znajdziemy dolinę królów, ze słynnym choć niezbyt okazałym grobowcem Tutenchamona i ponad sześćdziesięcioma innymi znacznie większymi grobowcami. Także po tej stronie będzie można zobaczyć dolinę królowych, pięknie odrestaurowaną przez między innymi polskich archeologów świątynie kobiety faraon Hatszepsut, gwiżdżące Kolosy Memnona i wiele innych zabytków.

Nil – rzeka życia

fot. istockphoto.com

Po tym pełnym wrażeń dniu po zaokrętowaniu na statek, tempo wycieczki zwalnia. Kolejne 3 dni są ciekawym połączeniem wypoczynku i zwiedzania, podczas których do słynnych starożytnych świątyń zlokalizowanych nad samym brzegiem Nilu przypływa się zazwyczaj wcześnie rano lub późnym wieczorem, a cały dzień upływa na błogim lenistwie na tarasie słonecznym statku i obserwowaniu codziennego życia dzisiejszych Egipcjan, niezmienionego od wieków. Wieczorami organizowane są dyskoteki często z obowiązkowym przebraniem w wynajęte w ostatkowym sklepiku egipskie szaty.

Podczas kolejnych dni będzie można zwiedzić świątynie w Edfu, Kom Ombo, które często zwiedza się po zachodzie lub niewiele po wschodzie słońca, co tworzy niesamowity klimat i pozwala na nieskrępowane zwiedzanie słynnych kompleksów świątynnych przy praktycznym braku innych turystów.

Nil – rzeka życia

fot. istockphoto.com

Rejs kończy się w Asuanie w miejscu wybudowania tamy na Nilu, regulującej bieg tej rzeki i kończącej wieloletnie, coroczne wylewy, które w starożytności określały rytm życia całego państwa. Po wybudowaniu tamy powstało jezioro Nasera, przez co wiele z zabytków musiało zostać przeniesione w inne wyżej położone miejsca, a część zostało bezpowrotnie zalanych. Zwiedzanie najważniejszych z uratowanych zabytków jest przewidziane w programie: świątynia Izydy na wyspie File (która została przeniesiona na sąsiednią wyspę), oraz najznakomitsza po Karnaku świątynia Abu Simbel wybudowana blisko granicy z Sudanem, a przeniesiona przez naukowców ze Szwecji i Polski.

Na koniec dnia czeka nas przejazd pociągiem nocnym przejazd na trasie Asuan – Kair w wagonie 1 klasy, bądź za dopłatą w wagonach sypialnych. Polecam wybranie wagonów sypialnych ponieważ kolejne dwa dni w Kairze są wypełnione dość intensywnym programem zwiedzania.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11281/